ak ho zohrejeme na viac, nastáva tepelná degradácia, pri ktorej sa uvoľňujú toxické splodiny. V domácnostiach labužníkov sa uplatní panvica s teflónovým povrchom na smaženie a ďalšia, kovová na pečenie pri vysokých teplotách.
Okrem prílišného rozpálenia sa hladký povrch znáša s kovom. Každé zamiešanie kovovou lyžicou alebo vidličkou necháva stopy a pár takýchto škrabancov stačí, aby sa kúzelná moc teflónu vytratila. S drevenou či plastovou vareškou sa to nestane.
Teflónový povlak majú nielen kovové, ale aj keramické plastové a sklenené nádoby. Tie znesú aj mikrovlnku. Kto má umývačku riadu, môže v nej bez obáv umývať aj teflónové nádoby, ale musia byť stabilné, aby sa nepohybovali v prúde vody. V opačnom prípade môžu príbory alebo kovové hrnce poškodiť teflónovú vrstvu. Koľko táto vydrží? Podľa malej ankety je to obvykle v našich domácnostiach tri - štyri roky. Pri veľmi pozornom a jemnom zaobchádzaní môže životnosť teflónovej vrstvy prekročiť aj 20 rokov. Hrubostenné panvice so zosilnenou vrstvou teflónu by mali slúžiť 10 rokov.
Keď si vyberáme takýto riad, je dôležité, aby bol kvalitný. Je totiž dôležité, ako kvalitne je nanesená na ňom teflónová vrstva a to laik ťažko pozná. Pomôckou by mohla byť aj hrúbka steny panvice a jej váha. Čím silnejšie sú steny nádoby, tým by mala byť trvanlivejšia. Kvôli uľahčeniu manipulácie v kuchyni, sa okrem ocele používajú aj ľahšie materiály ako hliník, sklo, plasty, keramika a tam už okrem očí a váhy vyberá aj peňaženka. A ešte niečo - istejšie je, ak riad nekupujete na blšáku bez záruky, ale v špecializovanej predajni, kde ho môžete aj reklamovať.
Tieto informácie mám od predajcov. Z technickej literatúry som sa dozvedela, že pred vyše 60. rokmi hľadal nádejný americký chemik Roy Plunket spôsob, ako by sa dali účinne chladiť plyny. Keď sa mu náhodou a nechtiac objavil v laboratórnej nádobke hladký materiál, ktorý mu vykĺzol z ruky, iba kvôli poriadku ho odložil a zaregistroval názov novej zlúčeniny: polytetrafluoretylén. Používali ho ako ochranu pred koróziou, dokonca na Soche slobody, aj v rakete, ktorá letela na Mesiac. Keď niekoho napadlo vyskúšať, či sa na jeho hladký povrch neprilepia smažiace sa vajíčka, dostal polytetrafluoretylén meno teflón a odštartoval na cestu do kuchýň.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.