svedomí ochorenie, sa ničia pri 60 stupňoch Celzia. Dávajte si pozor na výrobky zo surových vajec a v teplých dňoch, kedy sa baktérie najviac rozmnožujú, ich radšej vynechajte. Salmonela číha aj v reštauráciách, kde zo surových vajíčok pripravujú majonézy, krémy a dávajú ich do čerstvých šalátov. Výnimkou nie sú ani cukrárenské výrobne, takže krémeše a zákusky s krémami, kde sú žĺtky, by sme si mali v lete odoprieť. Nerozvážnosťou je, ak si v 30 stupňovej horúčave kúpite vajíčkový šalát.
A čo doma? Vajíčka varíme pre istotu najmenej 7 minút, bez škrupiny (ako závarku do polievky a pod.) buď 5 minút, alebo ich 3 minúty smažíme po oboch stranách. Bielok aj žĺtok musí byť po uvarení pevný. Omelety a praženicu necháme na ohni tak dlho, kým nestratia všetku šťavu.
Vajíčka patria k ľahko stráviteľným potravinám. Uvarené namäkko po 1-2 hodinách opúšťajú žalúdok, podobne ako káva alebo čaj, natvrdo uvarené opúšťajú žalúdok po 2,5 - 3 hodinách a ich stráviteľnosť zlepšíme, ak ich jemne nakrájame. Horšie stráviteľná je praženica a to kvôli tuku, na ktorom ju pripravujeme. Pomôžeme si teflónovou panvicou.
Niekoľko rád na uskladnenie: v chladničke a to na najchladnejšom mieste vydržia 3 týždne. Mali by byť hore tupým koncom, lebo tam sú póry, ktorými prijíma vajce kyslík. V domácnosti sa odporúča skladovať vajíčka týždeň maximálne 10 dní. Po týždni by sme mali vajíčka obrátiť, aby žĺtok nepriľnul k škrupine, kde je väčšia možnosť nákazy. Ak si myslíte, že 15 minútovým alebo dlhším varení sa stane vajce zdravším, mýlite sa. Takýmto "prevarením" dostane styčná plocha žĺtka a bielka nepríjemne sivastú farbu (reakciu železa v žĺtku a síry uvoľnenej bielka môžeme zmierniť prudkým ochladením vajec v studenej vode) a žĺtkom je zelený.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.