MVDr. Anton HVOZDÍK, CSc., zoopsychológ
Kocúr a hygiena
Otázka: Môj trojročný kocúr plemena "perzská modrá mačka" absolvoval tzv. toaletný tréning a používal pravidelne toaletnú misu. Pred mesiacom prvýkrát zlyhal v tomto smere. Po niekoľkých dňoch keď som nebola doma už reagoval na toaletné zariadenie averzívne. Čo mám robiť?
Zn: M. R., Košice
Odpoveď: Mačky patria medzi zvieratá s vysokým stupňom hygieny. Žiadne domestikované zviera tak stereotypne a dôsledne nezahrabáva svoje eliminačné exkrementy, ako mačka. A preto aj najčastejšie poruchy eliminačného správania, akými sú urinačný spraying (striekanie moča) a značkovanie teritória sú spôsobené nesprávnym chovateľským prístupom zo strany človeka.
Na druhej strane neprekvapuje, že tzv. toaletný behaviorálny program je u mačiek taký úspešný. Zdá sa však, že väčšina majiteľov mačiek uprednostňuje nádobu s pieskom. Problém nastáva vtedy, keď takéto miesta nie sú pravidelne hygienicky udržiavané. V takom prípade zvieratá vyhľadávajú kompenzačné miesta, čoho následkom sú už spomínané poruchy eliminačného správania.
V tomto prípade ide o vekovo zrelé zviera, zrejme s príkladným chovateľským prístupom. Napriek týmto skutočnostiam vznikol etologický a zoopsychologický problém. Zo stručnej anamnézy majiteľky kocúra je ťažko určiť príčinu tohto poruchového správania. Ale diagnózu, tzv. recidivujúceho eliminačného syndrómu je možné terapeuticky zvládnuť podľa tohto postupu:
* Byť so zvieraťom častejšie a tráviť s ním viacej času mimo domu, pritom mu prejavovať intenzívnu náklonnosť.
* Keď je mačka v byte, zavrieť ju do kúpeľne s čistou nádobu.
* Ak zviera prejavuje záujem eliminovať do tejto nádoby, zvýšiť náklonnosť k nemu.
* Dovoliť kocúrovi väčší pohyb po byte ako zvyčajne, pritom ho sledovať.
* Naďalej nechávať zviera v kúpeľni s nádobou.
* Nakoniec mu umožniť prístup k toaletnej mise a to po zvýšenom potravovom a pitnom režime.
* V prípade recidívy postup opakovať.
Autor: mku
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.