dlho ešte vydržia ostatné podniky na Slovensku znášať bremeno nesplatených záväzkov, ktoré sú nezriedka dôsledkom nedobytných alebo len ťažko dostupných pohľadávok. Obrátili sme sa preto na riaditeľa Okresného stavebného bytového družstva (OSBD) v Poprade, ktoré má v správe viac ako 9 tisíc bytov od Štrby až po Spišskú Starú Ves.
"Pred asi šiestimi rokmi sme registrovali dlhy neplatičov vo výške približne 34 miliónov korún. Dnes je táto suma podstatne nižšia. Dosahuje zhruba 18 miliónov korún," povedal pre PODTATRANSKÝ KORZÁR riaditeľ OSBD Marián Tropp. Problém bratislavského družstva sa však týkal predovšetkým neschopnosti. Ten, keď stratil trpezlivosť s dlžníkom, dal podnet na súd a družstvo sa ocitlo v konkurze. "U nás situácia zďaleka nie je taká dramatická, ako sa vyhrotila v Bratislave. Je však pravda, že stále nemáme vyplatenú časť dotácií na kúrenie od štátu. Za rok 1997 to predstavovalo 3,4 milióna, v roku 1998 to bolo 1,2 a za vlaňajšok 0,4 milióna korún," uviedol ďalej M. Tropp.
V súčasnosti, keď sa štátom regulovaná cena tepla a teplej úžitkovej vody vyšplhala až na 350 korún za jeden gigajoule, v regióne pod Tatrami už nie je vzhľadom na pomerne nízke výrobné ceny veľa producentov, ktorí majú nárok na štátne dotácie. "Čo sa týka družstevných bytov, problémové kotolne sa nachádzajú len v Spišskej Starej Vsi, kde sa ešte stále miestami kúri pevným palivom. Aj tie sa však čoskoro stanú minulosťou. Vďaka minuloročnej plynofikácii Zamaguria sa totiž postupne prechádza na vykurovanie plynom aj v lokalitách, kde sa už tradične kúrilo iba uhlím, či koksom. Výroba tepla sa teda aj tu stane lacnejšou," skonštatoval na záver riaditeľ popradského OSBD.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.