realizácii nejednej akcie. Ale za posledných desať rokov je to prvá významnejšia akcia," v tomto zmysle sa včera vyjadril generálny riaditeľ Cestných stavieb, a. s. Košice Jozef Luca na slávnostnom odovzdávaní úseku cesty II/575 smerom z Medzilaboriec na Palotu. Išlo o odovzdanie rekonštruovaného zhruba 800 - metrového úseku cesty s výstavbou dvoch mostov, preložkou vysokonapäťovej elektrickej siete, úpravou potoka a terénnymi úpravami v celkovej hodnote okolo 37 miliónov Sk.
Na odovzdávaní tohto úseku cesty by sa iste nestretlo toľko ľudí - delegácie Slovenskej správy ciest Košice, Cestných stavieb Košice, prednosta Okresného úradu v Medzilaborciach, primátor Medzilaboriec, zástupcovia Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Humennom a projektanti stavby -, keby táto rekonštrukcia cesty nebola prológom k ešte väčšej akcii, ktorá by sa mala ukončiť zriadením slovensko - poľského cestného hraničného priechodu Palota - Radoszyce.
Obyvatelia medzilaboreckého regiónu si pomerne veľa sľubujú od obnovenia tohto hraničného priechodu. V okrese, ktorý trpí 26 - percentnou nezamestnanosťou, ale zato má bohatý prírodný potenciál a k tomu ešte aj jediné v Európe Múzeum moderného umenia Andyho Warhola, očakávajú najmä oživenie cestovného ruchu a celkové jeho ekonomické pozdvihnutie. Na slávnostnom odovzdávaní úseku cesty smerom na Palotu sa očakával aj príchod prednostu Krajského úradu v Prešove Jozefa Polačka, lenže nakoniec pásku nad ukončeným úsekom cesty musel prestrihnúť prednosta OÚ v Medzilaborciach Michal Pačuta.
Rekonštrukcia spomínanej cesty sa môže stať prvou etapou výstavby novej a sčasti rekonštrukcie pôvodnej, viac ako storočnej trasy. Tento projekt má veľkú nádej na realizáciu už na jar budúceho roka, pretože je jedným z dvoch slovenských projektov v rámci slovensko - poľskej spolupráce, ktorý bol predložený na posúdenie orgánom Európskej únie v Bruseli na získanie grantu vo výške do dvoch miliónov EURO z programu Phare - CBC.
Výber bol veľmi prísny, komisii pre prípravu a posudzovanie projektov slovensko - poľskej cezhraničnej spolupráce v rámci projektu Phare - CBC bolo predložených 17 projektov, z čoho posúdila osem a na posúdenie do Bruselu vybrala dva. Jedným z nich bol aj projekt rekonštrukcie cesty Palota - štátna hranica. Tento projekt má nádej na úspech aj vďaka spolupráci s poľskou stranou, ktorá predložila podobný projekt. Ten by mal nakoniec vyústiť do otvorenia cestného hraničného priechodu Palota - Radoszyce.
Na našej strane je potrebné vykonať rekonštrukciu cesty v dĺžke 3,6 km a na poľskej strane v dĺžke 5,2 km. Na našej strane by mal byť postavený aj colný objekt. Celkový projektový náklad na túto stavbu je predpokladaný vo výške okolo 140 miliónov Sk a 30 miliónov Sk na stavbu colného objektu.
Otvorenie tohto cestného hraničného priechodu by pomohlo k odľahčeniu ťažko skúšaného priechodu Vyšný Komárnik - Barwinek a perspektívne by posilnilo tranzitnú turistickú trasu Ľvov - Przemysl s napojením na trasu pripravovanej diaľnice A4 vedenej zo západnej Európy cez Wroclaw a Przemysl na Ukrajinu. Cesta Sanok - Medzilaborce - Michalovce - Trebišov - Slovenské Nové Mesto - Satoraljaujhely - Nyiregyháza by sa zasa mohla napojiť na trasu pripravovanej diaľnice M3 vedenej z Rakúska cez Budapešť a Nyiregyházu na Ukrajinu.
Verdikt Bruselu by mal byť známy 25. júla. Po pozitívnom vyjadrení sa orgánov EÚ sa predpokladá, že stavebné práce sa začnú v marci roku 2001 a ukončia sa v letných mesiacoch roku 2002.
"Náš okres bol handicapovaný tým, že tu končili všetky cesty. Vďaka súčasnej politickej situácii v Európe a našej krajine si sľubujeme, že sa prestane hovoriť o cezhraničnej spolupráci, ale bude sa hovoriť o bezhraničnej spolupráci," vyjadril všeobecnú nádej prednosta OÚ v Medzilaborciach Michal Pačuta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.