ohniská výskytu salmonelózy. Postihnutých ochorením bolo spolu 62 osôb. Okrem toho sme riešili aj jednu epidémiu úplavice a dve série hnačkových ochorení," skonštatoval pre PODTATRANSKÝ KORZÁR riaditeľ Štátneho zdravotného ústavu v Poprade Jozef Krak.
Najprv nastali problémy priamo v okresnom meste. Po oslavách narodenín vyhľadalo spomedzi ich účastníkov lekárske ošetrenie desať ľudí. Osem z nich bolo skutočne chorých na salmonelózu, pričom štyria museli byť hospitalizovaní na epidemiologickom oddelení miestnej nemocnice. Paradoxne, ale pôvodcu ochorenia sa zo zabezpečených vzoriek potravy špecifikovať nepodarilo. V meste Spišská Belá, v susednom Kežmarskom okrese, bolo exponovaných 18 osôb. Z nich deväť ochorelo a siedmi si museli ísť poležať do nemocnice. Pôvodcom boli "domáce" zákusky. Dokonca až v šiestich rôznych druhoch sa vyskytovali zárodky salmonelózy. No a napokon, majonézový šalát podávaný v Spišskom Podhradí skosil až dvadsiatich konzumentova. Dvaja z nich skončili v nemocnici.
"Spoločným menovateľom boli vôbec alebo tepelne len nedostatočne spracované vajíčka. Predpokladám, že verejnosť by už mala mať dostatok informácií o hrozbe salmonelózy, aktuálnej najmä počas dnešných teplejších dní. Napriek tomu sa stále stretávam s teóriami typu - mne sa nič nemôže stať. Aj preto sú pôvodcom najčastejšie vajíčka od "domácich" sliepok, ktoré sú podľa chovateľov nákazou nedotknuteľné," uviedol okresný hygienik a dodal, že taký enormný počet salmonelóznych ochorení, ako sa vyskytlo v uplynulých dňoch, si už ani nepamätá. V porovnaní s predchádzajúcim rokom sa ich v rovnakom období vyskytol minimálne dvojnásobok.
Aj to je dôvod, prečo nariadil zintenzívnenie kontrolnej činnosti v prevádzkach zaoberajúcich sa predovšetkým cukrárenskou výrobou a produkciou zmrzliny. "Neustále prichádzame na ďalšie a ďalšie nedostatky. Mikrobiologickými vyšetreniami sme napríklad zistili vypestovanú salmonelu aj v zákuskoch už pripravených na expedíciu do predajní a stravovacích zariadení. Úlovok sa nám podarilo v Poprade i Starom Smokovci." Pracovníci Štátneho zdravotného ústavu v Poprade od začiatku roku doteraz udelili na 30 blokových pokút vo výške bezmála 13 tisíc korún a uplatnili si náhradu nákladov v ôsmich prevádzkach vyše 32 tisíc korún.
To ale nie je všetko. Len pred niekoľkými dňami sa v rómskej osade v Malom Slavkove vyskytla epidémia dyzentérie alebo inak povedané úplavice. "Toto ochorenie sa šíri osobným kontaktom. Je to typická choroba pochádzajúca zo špiny. Momentálne by už tam všetko malo byť v poriadku, pretože sme okamžite prijali epidemiologické opatrenia zamerané predovšetkým na dezinfekciu rizikového prostredia," povedal nám okresný hygienik a dodal, že na úplavicu ochorelo sedem detí a jeden dospelý obyvateľ osady.
Akoby problémov s hygienou nebolo dosť, vyskytli sa aj dva masové prípady hnačkových ochorení. Prvý u žiakov školy v prírode ubytovaných v tatranskom hoteli MS 70. Presne 15 zo 43 detí dostalo hnačky, pričom zo zachovalých vzoriek potravy sa nepodarilo určiť pôvodcu ochorenia. Druhý prípad je aktuálny aj v týchto dňoch v zariadení SČK v Mlynčekoch. "Ochorelo nám 13 detí. Štyri z nich dokonca museli byť hospitalizované na infekčnom oddelení popradskej nemocnice. Vykonali sme všetky potrebné protiepidemiologické opatrenia a situácia je už momentálne stabilizovaná," skonštatoval na záver doktor Jozef Krak.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.