produkovaných tamojšou a. s. Whirlpool. Projekt s názvom Rozšírenie dodávateľskej základne podporila aj slovenská vláda prostredníctvom svojho uznesenia o vyvlastnení pozemkov ležiacich v tesnom susedstve spomenutej spoločnosti.
Práve problematika vlastníckych vzťahov k stavebným pozemkom bola kameňom úrazu najviac ohrozujúcim budúcnosť projektu. "Už v roku 1991 sme podpísali zmluvu s vtedajšou československou vládou o práve na prenájom i kúpu spomenutej pôdy, v prípade nášho záujmu. Teraz ten záujem máme a slovenská vláda uznala naše právo na odkúpenie pozemkov i projekt rozšírenia výroby," povedal včera riaditeľ popradského podniku Errico Biondi.
V súvislosti s komplikáciami, ktoré vznikli v ostatných mesiacoch okolo spomenutej pôdy sme sa obrátili na prednostu Okresného úradu v Poprade. "O časť dotknutých pozemkov vo vlastníctve Slovenského pôdneho fondu si pred časom uplatnil nárok reštituent. Zasiahla však slovenská vláda, ktorá ich vyvlastnila a ponúkla za ne náhradu," vysvetlil mechanizmus Milan Baran.
Ako ďalej uviedol riaditeľ spoločnosti Whirlpool, firma v súčasnosti razí filozofiu čo najkratšej cesty medzi dodávateľom komponentov a výrobcom. Aj preto chce mať tri nové závody situované čo najbližšie k materskej firme. Vyrábať by sa v nich mali gumené tesnenia, hliníkové časti a závažia určené do pračiek. Tento prístup nie je vo Whirlpoole novinkou. Už pred dvoma rokmi tu nadviazali spoluprácu so susedným Tatramatom, kde pre nich vyrábajú kabeláž i kovové komponenty pre niektoré druhy pračiek.
"Vzhľadom na miestne náročné klimatické podmienky by sme chceli vybaviť potrebné formality čo najrýchlejšie, už do konca júna, a začať so samotnou výstavbou. Cieľovým termínom je september budúceho roka. Najväčším našim problémom je čas. Ak sa záležitosť nedá rýchlo do pohybu, môže dôjsť k oneskoreniu vzhľadom na pôvodné plány, alebo aj k zastaveniu realizácie projektu," skonštatoval E. Biondi a dodal, že ak sa podarí realizovať projekt podľa pôvodného zámeru, pri investícii 1,135 mld. korún, tak by sa malo vytvoriť asi tristo nových pracovných miest. Okrem toho, ďalšie vzniknú pri samotných stavebných prácach.
Podľa jeho slov, spoločnosť v súčasnosti zamestnáva 666 pracovníkov. Vlani sa v Poprade vyrobilo 943 tisíc pračiek. Približne štvrtina produkcie ide na export do Poľska. Ďalšími veľkými odberateľmi sú Taliansko, Maďarsko a Argentína. Len deväť percent produkcie zostáva na domácom trhu. Počas ostatných ôsmich rokov spoločnosť, ktorá má fabriky aj v Taliansku, Francúzsku, Nemecku, Švédsku a Juhoafrickej republike, investovala v Poprade vyše 35 miliónov USD.
"Hoci vieme o obsahu uznesenia vlády z minulého týždňa, ešte stále nám chýba jeho písomná podoba. Kvôli začatiu samotnej výstavby momentálne pracujeme na autorizácii všetkých potrebných dokumentov. Navyše očakávame, že podľa zákona o daniach z príjmu budeme mať kvôli spomenutej investícii päťročné daňové prázdniny. Predpokladáme tiež, že dovoz nových zariadení sa nám umožní bez dovoznej prirážky. O týchto veciach však ešte budeme rokovať," skonštatoval na záver E. Biondi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.