jedným zo svedkov... Lenže tento muž, akoby sa pod zem prepadol. Od roku 1993 je po ňom vyhlásené celoštátne aj medzinárodné pátranie. A to, že o nezvestnom a celé roky hľadanom Branislavovi Chilovi-Ptákovi teraz píšeme, nie je náhoda. Do štvrtka tohoto týždňa bol ústrednou postavou pojednávania na Okresnom súde Košice II, kde mal sedieť na lavici obžalovaných, samozrejme v inej kauze. Keďže ho nebolo, súd pojednával v jeho neprítomnosti. Zastupoval ho obhajca, ktorý mal v tomto prípade rovnaké práva ako obžalovaný.
Nevedno, či medzinárodne hľadaný Branislav Chilo-Pták sa o tom, že ho v Košiciach súdia vôbec dozvedel. Podstatné je však to, že ho prokurátor Okresnej prokuratúry Košice II obžaloval z trestného činu podvodu, pričom v obžalobe navrhol "vykonať konanie proti ušlému, nakoľko sa vyhýba trestnému konaniu tým, že sa skrýva".
Štyridsaťročného muža, po ktorom už neúspešne pátrajú policajti, v januári 1998 okresný prokurátor Košice II obžaloval z trestného činu podvodu. A to z dôvodu, že "na škodu cudzieho majetku seba obohatil tým, že uviedol iného do omylu a spôsobil takýmto činom škodu veľkého rozsahu." Tak ako veľa iných chytrákov, zrejme aj on chcel zbohatnúť. Po novembri ´89, keď sa otvorili dvere súkromnému podnikaniu, sa pustil do obchodovania. Ako vyplynulo z neskoršieho vyšetrovania, "v snahe neoprávnene získať finančné prostriedky v súvislosti s nezaplatením dane z obratu ešte v roku 1992 sfalšoval splnomocnenie holandskej firmy Introcommerce Inc. a nemeckej firmy Ost-Ausschus der Deutschen Wirtschaft" a pre tieto firmy zakúpil v košickej Frucone veľké množstvá alkoholu bez dane z obratu s tým, že rum a vodka budú vyvezené do zahraničia. V rozpore s colnými predpismi však kamióny na jeho príkaz vyložili v Košiciach, v Poprade, Spišskom Podhradí, Spišskej Teplici, kde "alkohol bol odpredaný neznámym osobám". Ústrednému daňovému riaditeľstvu SR týmto činom, rozumej: nezaplatením dane z obratu, vznikla celková škoda vo výške takmer desať miliónov československých korún. Od polovice roka 1992, kedy si v ôsmich prípadoch nechal odviezť kamióny s návesmi plnými alkoholu, vyšetrovanie celej kauzy postupovalo pomaly. Nezaspalo však naveky. I keď obvinený nebol vypočutý, pretože sa skrýval na neznámom mieste, počas vyšetrovania ho z trestnej činnosti usvedčovali viacerí svedkovia a dôležitú úlohu zohrali aj listinné dôkazy.
Za zmienku stoja správy z Interpolu, podľa ktorých "firma Introcommerce Inc., Holandsko bola založená dňa 21. januára 1992 a zrušená bola 15. mája 1992, teda v čase, keď Branislav Chilo-Pták vystupoval v obchodných kontraktoch ako jej údajný splnomocnenec, táto firma už nejestvovala." Zo správy policajného prezidenta v Kolíne zasa vyplýva, že "firma Ost-Ausschus der Deutschen Wirtschaft nepoužíva a nikdy nepoužívala takú listovú hlavičku, aká je uvedená na splnomocnení obvineného a toto je od originálnej listovej hlavičky primeraný nepodarok". Podľa úradných správ Colnice Rozvadov je zrejmé, že "tovar, ktorý Branislav Chilo-Pták zakúpil od Frucony Košice neprešiel colnou kontrolou a nebol vyvezený mimo územia Česko-slovenskej federatívnej republiky. Navyše, pečiatky na colnej deklarácii boli sfalšované". Podľa obžaloby prokurátora hlavný aktér príbehu "tým, že zakúpil alkoholické nápoje bez dane z obratu, ktoré nevyviezol do zahraničia, ale odpredal neznámym osobám, spôsobil škodu na dani z obratu a podvodným spôsobom sa obohatil na úkor majetku Slovenskej republiky."
Pred trestný senát predstúpili v prvom kole viacerí svedkovia, predovšetkým bývalí zástupcovia a pracovníci Frucony. Väčšina z nich ho na fotografii bezpečne identifikovala a nemala pochybnosti o tom, že mužom, s ktorým v roku 1992 obchodne rokovali, je práve on. "Preukázal sa cestovným pasom a predložil doklad, že zastupuje nejakú zahraničnú firmu. Kupoval viac kamiónov alkoholu, ktorý mal vyviezť za hranice. Pamätám si, že keď som sa vrátil z dovolenky, dozvedel som sa, že vo Frucone boli príslušníci colnice. Zistili totiž, že vývoz tovaru nebol zrealizovaný," vypovedal pred Ing. Vladimír G, vtedajší pracovník útvaru zahraničného obchodu košickej Frucony.
"Som súkromný prepravca. Je to už dlhý čas, nepamätám si už na konkrétnu vec presne, ale viem, že mi raz telefonovali z vyťažovacieho strediska s tým, že treba prepraviť alkohol z Frucony do Nemecka. Po jeho naložení a colnom zaplombovaní sme sa s kolegom vydali na cestu. Ešte v Košiciach, na Alejovej ulici, nás predbehol biely Fiat. Vystúpili z neho dvaja muži a jeden z nich, taký vysoký špinavý blonďák s dlhšími vlasmi, nám povedal, že došlo k zmene a tovar treba vyložiť v sklade pri Starej prachárni," vypovedal vodič kamiónu Karol J., ktorý po prečítaní výpovede z prípravného konania potvrdil, že tým mužom bol Branislav Chilo-Pták. Niektorí jeho kolegovia ho tiež spoznali vo fotoalbume. Z výpovedí vodičov, ktorí defilovali pred súdom vyplynulo, že objednávateľ alkoholu postupoval stále rovnako. I keď cieľovou stanicou, kam mali tovar prepraviť bolo vo všetkých prípadoch Nemecko, už z Frucony išiel pred nimi biely Fiat, ktorý im udával smer, kam majú ísť. Raz sa tovar vykladal hneď v Košiciach, inokedy v Poprade a na iných miestach, no nikdy nebol vyvezený za hranice.
Rozsiahle dokazovanie pred súdom potvrdilo, že ten, kto spôsobil štátu škodu za 9 miliónov 644 tisíc korún, nie je nik iný, len a len Branislav Chilo Pták. Išlo o pokračujúci trestný čin, ktorý senát Okresného súdu Košice II kvalifikoval ako trestný čin skrátenia dane podľa paragrafu 148, ods. 3 Trestného zákona, a nie podvodu, ako bol žalovaný. Za spôsobenie škody veľkého rozsahu súd Chilovi vymeral 8 rokov basy so zaradením do druhej nápravnovýchovnej skupiny.
To, či si ho niekedy odpyká, je vo hviezdach. Zlé jazyky tvrdia, že už dávno vraj nie je medzi živými, pretože tým, že prehovoril, sa stal nepohodlným svedkom v kauze únosu Michala Kováča mladšieho i jeho "podnikateľských" aktivít.
Rozsudok nie je právoplatný.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.