z nich meral minister zahraničia Eduard Kukan, ktorý v piatok a sobotu navštívil Zemplín. Stretol sa s primátorom Michaloviec, už tradične neobišiel ani michalovský Zempmilk, kde s riaditeľom podniku rozprávali o možnom vstupe zahraničného investora. Okrem toho navštívil aj elektráreň Vojany, pričom najväčšiu pozornosť venoval zmodernizovaným blokom na výrobu energie.
"Chcel som sa odfotiť pri tej kope uhlia, čo pán Čarnogurský, ale žiaľ už tam nebola. Asi som prišiel neskoro," neskrýval svoj zármutok E. Kukan.
Neskôr sa ešte stretol s michalovskými podnikateľmi a svoju návštevu zakončil sobotňajším stretnutím s predstaviteľmi samospráv Michalovského okresu.
Na úvod nášho rozhovoru sme sa ministra zahraničia spýtali na jeho vysvetlenie afér(k)y "Brigitta Schmögnerová vs. Mikuláš Dzurinda".
"Niekedy v novembri ma pri neformálnom rozhovore oslovil výkonný riaditeľ Európskej hospodárskej komisie Yves Berthelot, ktorému sa o niekoľko mesiacov končilo funkčné obdobie. Medzi rečou spomenul, že akurát hľadajú nástupcu na jeho funkciu a perspektívne si vyhliadli aj našu ministerku financií Brigittu Schmögnerovú. Podľa jeho názoru by na výberovom konaní mala celkom slušné šance na úspech. O našom rozhovore som po návrate domov informoval premiéra Dzurindu a jeho rozhodnutie je už verejne známe. Ani sa mu nečudujem, že jej to nechcel povedať. Pani Schmögnerová je totiž pre Slovensko omnoho dôležitejšia vo funkcii ministerky financií než ako vysoký medzinárodný úradník," tvrdí Eduard Kukan.
Zároveň si myslí, že sa o tejto ponuke mohla dozvedieť od generálneho tajomníka OSN Kofiho Annana. "Rozprávali sme sa o tejto záležitosti v parlamente. Pani Schmögnerová reagovala na náš dialóg vo veľmi pokojnom duchu. Pripustila síce, že ju neoznámenie tejto ponuky mrzí, avšak váži si toho, že u premiéra Dzurindu je tak vysoko ohodnotená. Dodala však, že je to veľká diplomatickú príležitosť nielen pre ňu, ale aj celé Slovensko..."
Práve minister Kukan má okrem ďalších členov slovenskej vlády významnú zásluhu na tom, že už onedlho by SR mali prijať do OECD. V posledných dňoch sa však objavili informácie, že Američania vyriekli definitívne áno až po súhlase akcionárov VSŽ so vstupom amerického koncernu US Steelu do železiarní... E. Kukan však niečo podobné popiera.
"Toto rozhodnutie nemá priamy súvis s podporou americkej strany nášmu vstupu OECD. Je to len zhoda okolností, že Valné zhromaždenie VSŽ sa konalo práve vtedy. Skôr je pravdou, že zavážili rokovania s americkom ministerkou zahraničia M. Albrightovou, či informácie, ktoré poskytol tamojšiemu ministerstvu financií Ivan Mikloš. V tomto prípad išlo o čisto politické rozhodnutie."
Pri nedávnej návšteve ministra obrany P. Kanisa vo Švédsku sa stalo dosť veľké diplomatické faux-paux. Bežne zvyknú zahraničné návštevy prijímať hlavy
štátov, avšak u troch koruniek si na Pavla Kanisa našiel čas len jeho rezortný kolega Björn von Sydow.
Práve v tom čase sa tam totiž vyskytoval japonský cisár Akihito, a tak sa pozornosť venovala len jemu. Náš minister zahraničia však jednoznančne odmieta, že za tento skrat môže jeho aparát...
"My ako ministerstvo sme si pri organizácii tejto návštevy splnili svoju povinnosť. S pánom ministrom sme o tom rozprávali, a vôbec nemám pocit, žeby mal z tejto návštevy nejaké zlé dojmy. Ja taktiež onedlho pôjdem do Švédska a nebude ma prijímať švédsky kráľ. Teraz sú na západe v móde takéto neformálne návštevy, a neberie sa to už tak ceremoniálne."
V súvislosti s rekonštrukciou vlády sa istý čas spomínalo aj Kukanovo meno, keďže bol v rámci bývalej SDK prijateľný pre všetky zostávajúce koaličné strany. Ako nám však potvrdil, takúto ponuku na premiéra by neprijal.
"Každý človek má robiť to, na čo je kvalifikovaný a čomu rozumie. Oblasť zahraničnej politiky je práve tou, v ktorej som strávil takmer celý svoj život, takže tomu by som sa mal venovať aj naďalej. Post premiéra by som preto odmietol, lebo na to treba mať inú kvalifikáciu...," dodáva Kukan.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.