zostave", sa L-39 Albatros majora Ľuboša Nováka pri klesaní k zemi neprirodzene odklonil od zostavy. Podľa informácií priamych svedkov mjr. Novák nehlásil žiadnu poruchu stroja. Manažér letu v tej chvíli už stihol do vysielačky len niekoľkokrát zakričať: "Dvíhaj, dvíhaj!" Albatros s poradovým číslom 3 však neustále klesal k zemi, až zmizol za horizontom. Po chvíli sa objavil dym. Trosky lietadla zostali roztrúsené v poli. Pre otca päťročného syna Ľuboša Nováka, ktorý sa nestihol katapultovať, sa teda sobotňajší slnečný deň na 31. leteckej základni v Sliači skončil tragicky. Ako uviedol veliteľ skupiny Peter Lele, mjr. Novák niekoľko sekúnd pred haváriou už neodpovedal a z toho čo bolo vidieť zo zeme, sa zatiaľ nedá povedať, že by urobil chybu. Aj napriek tomu sa množia výpovede rôznych očitých svedkov. Jeden z nich dokonca tvrdí, že pilot "hazardne" nalietaval pod elektrické drôty vysokého napätia a chvostom zachytil o zem. Hovorca organizácie profesionálnych stíhacích pilotov Delta klub Sliač Tomáš Kika však absolútne popiera, že išlo o hazardný manéver. Lietadlo už totiž v tom čase nebolo v letovom, ale v pádovom režime, takže pilot sa pravdepodobne snažil robiť, čo sa dalo. Ďalší svedok sa domnieva, že sa pilot snažil kĺzavým letom zachrániť lietadlo. T. Kika tieto svedectvá hodnotí ako neoverené a jednoznačne odporúča počkať si na výsledky vyšetrovania. Po havárii L-39 letecký deň na Sliači predčasne ukončili.
Podľa informácií odborníkov predvádzaný "pád v zrkadlovej zostave" je považovaný za štandardný prvok pri akrobatickom lietaní. Piloti robili manévre vo výške od 50 do 1300 metrov pri rýchlosti do 600 km/h. Posledne zostavu Biele Albatrosy bez problémov predviedli pred týždňom v Maďarsku. Celá zostava 7- člennej skupiny z Košíc mala trvať 20 minút, približne v polovici však došlo k spomínanej tragédii. Pilot Novák bol jedným zo zakladateľov akrobatickej skupiny, bol veliteľom roja a inštruktorom lietania výcvikového strediska letectva v Košiciach. Patril k najskúsenejším vojenským pilotom, pričom mal nalietaných viac ako 1800 hodín a vyše 15-ročnú prax.za pätnásťročnú kariéru mal nalietaných asi 1860 letových hodín.
"Išlo o tvrdého profesionála," tvrdia tí, ktorí poznali jeho letecké majstrovstvo.
Haváriu vyšetruje komisia vyšetrovania leteckých nehôd Generálneho štábu ASR (GŠ ASR). Ako uviedol náčelník GŠ ASR Milan Cerovský, ktorý hneď priletel vrtuľníkom na miesto nešťastia, do vyšetrenia nehody je zastavený výcvik pilotov a technický stav Albatrosov budú skúmať osobitne. Vystupovanie akrobatov na ďalších leteckých dňoch je v týchto chvíľach otázne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.