Skalnaté Pleso, nie o pôvodne avizované štyri, ale napokon, len 3,5 metra, sa uskutočnilo pod odborným dohľadom špecialistu z dodávateľskej firmy Austria Draat z Rakúska. Technický zásah trval dva dni. Po zvyšok odstávky lanovky sa robili tradičné údržbárske práce vykonávané pravidelne po skončení každej zimnej i letnej turistickej sezóny vo Vysokých Tatrách.
"Technici sa zamerali predovšetkým na prehliadky oceľových konštrukcií a bežné premazávanie systémov. Lanovka je od soboty znova v prevádzke, podobne ako aj jej pokračovanie zo Skalnatého Plesa na Lomnický štít," skonštatoval pre Podtatranský korzár riaditeľ Tatranských lanových dráh Dušan Slavkovský.
Približne pred desiatimi dňami sme na stránkach našich novín informovali o predpokladanom osude 35 zamestnancov Tatranských lanových dráh, ktorí sa až donedávna starali o údržbu a prevádzku visutej lanovky premávajúcej takisto zo Starého Smokovca na Skalnaté Pleso. "Treba to chápať ako skutočnosť. Po 63 rokoch prevádzky bola jednoducho fyzicky príliš opotrebovaná. Prestala vyhovovať všetkým v súčasnosti platným normám a parametrom. Koncom minulého roku podstúpila skúšky, ktorými neprešla a preto bola vyradená z pravidelnej prepravy cestujúcich," skonštatoval na nedávnej tlačovej konferencii Dušan Slavkovský. Na margo budúcnosti spomenutých zamestnancov uviedol, že 15 z nich bude musieť byť prepustených.
Práve títo zamestnanci pred niekoľkými dňami dali hlavy dokopy a zosumarizovali argumenty podporujúce zachovanie existencie visutej lanovky. Neobišli ani nevýhody viac ako 60-ročnej lanovky, pričom tou najväčšou je podľa nich potreba finančnej investície vo výške približne osem miliónov korún do opráv a rekonštrukcie zariadení. Najväčšiu čiastku z tejto sumy by pohltila kúpa dvoch nosných lán v hodnote päť miliónov korún.
"Výhodou je, že v prípade kolektívnych zájazdov môžu väčšie skupiny ich účastníkov cestovať spolu. V kabínke sa nachádza aj sprievodca, ktorý o aktuálnej zmene situácie môže operatívne informovať strojníka, ale aj naopak, byť ihneď informovaný. V prípade poruchy jednej z lanoviek, ju nahradí druhá. Cestujúci si môžu zakúpiť lístky podľa časového poriadku na ktorúkoľvek vopred zvolenú hodinu, čím sa v prepravnej špičke odbúra čakanie v rade," píše sa okrem iného vo výpočte argumentov hovoriacich pre zachovanie visutej lanovky.
V sumáre nechýba ani upozornenie na niekoľko "nevýhod" zachovanej kabínkovej lanovky. Medzi nimi dominuje príliš drahá prevádzka spôsobená veľkou spotrebou elektrickej energie, pridrahý nákup náhradných dielov a servis. Nie nepodstatným konštatovaním je skutočnosť, že počas veterných dní trvá cesta kabínkovou lanovkou na Skalnaté Pleso niekedy aj dve hodiny. Pri nepriaznivom počasí dokonca občas dochádza aj k nárazom kabín do stožiarov, čoho dôsledkom býva ich poškodenie. Vo výpočte sa spomína dvadsať poškodených a tri úplne rozbité kabínky. Napriek tomu sú si pracovníci visutej lanovky vedomí toho, že ich argumenty už na veci zrejme nič nezmenia. Preto ich ani nechcú uviesť do právnej polohy, ale ich len dávajú verejnosti na vedomie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.