lakovni prevádzky Izovolta Michalovských energetických závodov, nachádzajúcej sa v objekte firmy Siemens, začalo v nádrži polymerizovať rozpúšťadlo styrén. Kvapalná látka v nádrži sa menila na pevnú, pričom pri chemickej reakcii stúpala teplota hmoty a hrozilo jej samovznietenie. Okrem toho styrén v plynnej forme unikal do ovzdušia a zamoroval ho. Jeho koncentrácia v lakovni presiahla kritickú hodnotu a pri preskočení elektrickej iskry mohlo dôjsť k výbuchu.
Pri zvýšenej koncentrácii styrénu dochádza u ľudí k dráždeniu dýchacích ciest a očí, pri veľmi vysokej sa stáva dráždenie neznesiteľním a dlhší pobyt v silne zamorenom prostredí má i smrteľné následky. K žiadnej tragédii však v sobotu v Michalovciach, našťastie, nedošlo. Dráždivý zápach upozornil pracovníkov firmy Bosch nachádzajúcich sa v susednej hale na to, že sa čosi deje a následne informovali o úniku chemickej látky bezpečnostnú službu Siemensu a tá privolala požiarnikov.
"Jednotka požiarnej ochrany prijala oznámenie v sobotu niekoľko minút po pätnástej hodine a do závodu vyrazilo okamžite päť mužov dobre vybavených na boj s chemickými látkami. Celkovo sa pri likvidácie havárie vystriedali tri zmeny a Michalovčanom pomáhali i kolegovia z iných požiarných zborov. Požiarnici odviedli dobrú prácu," konštatoval náčelník odboru Požiarnej ochrany Okresného úradu Michalovce plk. Ing. Miroslav Bystrian.
Pätica mužov v protichemických oblekoch a s izolačnými dýchacími prístrojmi vnikla do prevádzky, odkiaľ sa šíril dráždivý zápach. Vedelo sa už, že unikol styrén, v lakovni Izovolty ho namerali v ovdzuší 2,5 objemových percent. Keďže hranicu medze výbušnosti predstavuje koncentrácia jedna až osem objemových percent, existovala reálna možnosť explózie. Preto požiarnici okamžite zabezpečili vypnutie elektrického prúdu v celom objekte a evakuovali asi osemdesiatich pracovníkov firiem Bosch a Siemens pracujúcich v susedstve lakovne. V prvých hodinách nebolo možné vylúčiť ani to, že bude potrebné evakuovať aj ľudí z okolitých domov. K tomu ale napokon nedošlo.
Ako sme sa dozvedeli, styrén sa po premiešaní s izolačným lakom používa ako izolačný náter statických častí motorov. Nevedno, čo v tomto prípade spôsobilo ekologickú haváriu, ale kvôli možnému samovznieteniu styrénu bolo nevyhnutné začať s okamžitým ochladozovaním nádrže.
Prvé hodiny pracovali v nebezpečnom výbušnom prostredí, koncentráciu plynu v ovzduší pod kritickú hranicu sa podarilo znížiť až okolo deviatej večer. Prostredníctvom operačného pracovníka odboru Požiarnej ochrany Krajského úradu v Košiciach sa podarilo zabezpečiť dostatok batérií CO2 - pomocnú ruku poskytli viaceré požiarne útvary z Košického a Prešovského kraja. Chladilo sa počas celej noci. Povrch nádrže s rozpúšťadlom požiarnici vždy ochladili a potom museli čakať, kým sa znovu zvnútra nenahreje. Tak to šlo dookola celé hodiny. O šiestej hodine ráno mala iba dvadať stupňov a viac sa nezohrievala.
Aj keď sa pretlakovým ventilátorom zabezpečilo vetranie okolitých hál i samotnej lakovne, ani včera napoludnie ešte pracovníci z okolitých prevádzok nepracovali. Výrobu mali obnoviť až o 22. hodine, pričom po skončení pracovnej zmeny by mali všetci pracovníci postúpiť zdravotnú kontrolu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.