sobotňajšom zasadnutí v Bratislave preto poverila predsedníctvo strany, aby predložilo koaličným partnerom Dohodu o obnovení koaličnej dôvery. Má slúžiť ako základ a nástroj na upevnenie koaličnej spolupráce do roku 2002.
Ako povedal predseda DS Ján Langoš, o štvorbodovej dohode bude strana najprv zajtra rokovať v poslaneckom klube Slovenskej demokratickej koalície (SDK).
Republiková rada sa zaoberala aj prípravou snemu DS. Uskutoční sa v sobotu 10. júna v Prešove a má prijať politický program strany na roky 2001 a 2002. Ako uviedol J. Langoš, podpredseda vlády SR pre ekonomiku Ivan Mikloš na zasadnutí ohlásil, že na sneme nebude kandidovať do žiadnej funkcie. Zmeny vo vedení DS na sneme Langoš neočakáva.
Republiková rada vyjadrila znepokojenie nad poslednými stanoviskami Strany demokratickej ľavice (SDĽ) k reforme verejnej správy, týkajúcimi sa pripravovaných zákonov o verejnej a štátnej službe.
"Budeme sa usilovať, aby návrhy týchto zákonov vláda odložila," uviedol Langoš. Ako dodal, DS už v tejto otázke získala podporu Strany maďarskej koalície aj SDK, pričom rokovať bude ešte so Stranou občianskeho porozumenia.
Negatívny postoj SDĽ k návrhu územnosprávneho členenia "11+1" a k symetrickému modelu štátnej správy a samosprávy považuje DS za odporujúci princípom schválenej vládnej koncepcie. Republikovú radu znepokojuje i meškajúca pripravenosť a finančné nezabezpečenie reformy slovenskej armády vzhľadom na smerovanie SR do NATO.
DS požaduje zároveň vysvetliť nejasné okolnosti okolo prevodu akcií VSŽ na štátne firmy, ako aj okolo zvyšovania imania Poštovej banky z finančných zdrojov Slovenských telekomunikácií.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.