alarmujúcim trendom označuje situáciu za faudemiu, ktorej treba sústredene čeliť. Preto už v roku 1989 vyhlásila Svetový deň bez tabaku, pripadajúci na 31. máj. Z výrokov pľúcnych lekárov sa dozvedáme, že až 85 percent chorých na pľúcnu rakovinu ochorelo na ňu z fajčenia. Slovensko ako členská krajina WHO sa taktiež pripojilo do boja proti fajčeniu. U nás zorganizovala Liga proti rakovine (LPR) protifajčiarsku kampaň prostredníctvom billboardov, rozhlasových a televíznych spotov už koncom minulého roka, zameranú na mládež. V reprezentatívnom výskume respondentov starších ako desať rokov vyplynuli zistenia, že pre 12 - 19 ročných mladých ľudí je fajčenie socio-kultúrny a statusový problém a znamená pre nich symbol dospelosti.
Ako sme už uviedli, na Slovensku zomiera na choroby súvisiace s fajčením príliš mnoho ľudí. Medzi nimi je veľa mladých. Asi jedna tretina stredoškolákov na Slovensku fajčí. V minuloročnom Európskom školskom prieskume o alkohole, tabaku a drogách (ESPAD) sa uvádza, že počet fajčiacich chlapcov stúpol oproti roku 1995 z 30 na 35 percent a počet dievčat holdujúcich cigaretám stúpol zo 17 na 30 percent. Väčšina fajčiacich stredoškolákov vyfajčí denne do desať cigariet. Je to veľa? Málo?
Pristavili sme dvojicu mladých kežmarských študentov, ktorí sa otvorene priznali: "Áno, fajčíme. Zdá sa nám, že v niektorých situáciách by sme boli bez fajčenia smiešni. Robíme to však iba v kolektíve. Inak nefajčíme."
Žiaľ, sú u nás tisícky rodičov, ktorí kampaň proti fajčeniu odmietajú, neuvedomujúc si svoju ľahostajnosť k zdraviu svojich detí. Sú skúsenosti, že študenti i žiaci hlavne stredných odborných učilíšť míňajú veľké sumy peňazí na cigarety. Otvorene hovoria o sumách od 600 do 900 korún. Neuveriteľné. Cez prestávky vo vyučovaní stoja pred budovou a fajčia. Sú medzi nimi mnohé dievčatá. Niekedy aj prevažujú.
Aj kežmarská anketa z minulého roka medzi mládežou základných škôl poukázala na tento vážny problém. V ankete odpovedali iba žiaci štvrtých a ôsmych ročníkov základných škôl.
Štvrtáci na otázku: Kupoval si a predali ti cigarety? odpovedali: áno - 52 percent dievčat a 40 percent chlapcov. Vieš čo je droga? - 82, resp. 70 percent odpovedalo áno.
Ôsmaci na otázku: Fajčil si už? - 59, resp. 73 percent odpovedalo - áno. Koľko fajčíš? Dominoval počet jeden až desať cigariet denne. Kupoval si a predali ti cigarety? 37 percent dievčat a 70 percent chlapcov odpovedalo - áno.
Problémom našej mládeže sú aj ďalšie drogy. Kežmarská anketa ukázala, že u žiakov štvrtých ročníkov na otázku, či už ochutnali alkohol - 41 percent dievčat a 59 percent chlapcov odpovedalo kladne. U ôsmakov boli odpovede ešte alarmujúcejšie. Sto percent dievčat a 87 percent chlapcov odpovedalo kladne. Na otázku: Kto ťa ponúkol alkoholom? 45 percent dievčat a 37 percent chlapcov štvrtých ročníkov konštatovalo, že to boli rodičia, resp. najbližšia rodina, u ôsmakov 74 percent dievčat uviedlo, že rodina a 57 percent chlapcov konštatovalo, že starší priatelia.
Zaujímavé odpovede odzneli aj na otázky o droge a fetovaní. Na otázku: Poznáš niekoho, čo používa drogu alebo fetuje? 15 percent, resp. 20 percent štvrtákov uviedli - áno, ôsmaci uviedli 70, resp. 13 percent - áno. Desať percent štvrtákov uviedlo, že by vedelo zohnať drogu a až 59 percent ôsmakov odpovedalo kladne.
Autor: František Kuzár
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.