Valent Jaržembovský o svojej pracovnej ceste do Španielska. Ako zástupca ZMOS-u, ktorý pracuje v oblasti riešenia rómskej problematiky bol členom delegácie, ktorú viedol splnomocnenec Vlády SR Vincent Danihel. Cieľom ich cesty bolo oboznámiť sa so situáciou Rómov v tejto krajine, respektíve s tým, ako sa darí riešiť rómsku problematiku v Španielsku.
Teda aké sú poznatky primátora Jaržembovského z tejto cesty?
- Navštívili sme Madrid a Andalúziu, kde žije prevažná väčšina rómskych obyvateľov. Už pri prvých rokovaniach sme zistili, že v tejto 38 miliónovej krajine žije 500 až 600 tisíc Rómov. Teda asi toľko, koľko aj v päťmiliónovom Slovensku. Aj napriek tomu sa rómsku problematiku snažia veľmi citlivo riešiť.
Ako je to s poskytovaním finančnej pomoci Rómom?
- Boli sme veľmi prekvapení, keď sme sa dozvedeli, že Rómovia, ktorí neboli aspoň rok zamestnaní, nedostávajú žiadnu podporu, ani sociálne dávky, ani rodinné prídavky, ani dôchodok. Keď sme sa opýtali, z čoho teda žijú, odpovedali nám, že to je ich problém. Dozvedeli sme sa, že napríklad v Madride nepociťujú problém so zamestnanosťou Rómov. Až 80 percent z nich sa živí ambulantným predajom. V Andalúzii dosahuje ich nezamestnanosť podobne ako u nás až 90 percent. Tam sa ale môžu živiť sezónnymi prácami.
Majú Španieli podobné problémy s Rómami ako u nás?
Podľa našich informácií áno. Ešte pred desiatimi rokmi bola medzi Rómami 90 percentná negramotnosť. Terajšie oficiálne štatistiky hovoria o 30 percentnej negramotnosti. Tiež poznajú problém záškoláctva, bývania Rómov v nedostatočnej hygiene a samozrejme nezamestnanosti. Ale ako som už povedal, keď nerobia aspoň rok, nedostávajú žiadnu podporu.
Ako sa teda v Španielsku snažia riešiť tento problém?
Naša otázka, akého Róma chceme mať v treťom tisícročí sa stretla u španielskych partnerov s istým nepochopením. Jednoznačne odpovedali, že integrovaného. Španielsko sa po vstupe do Európskej únie veľmi intenzívne zaoberá vzdelávaním Rómov. Je vidieť silný tlak zo strany Európskej únie, ale aj tok financií. S podporou mnohých grantov z únie, vznikli zaškoľovacie centrá, úlohou ktorých je zaradiť Rómov do pracovného pomeru. Len v Madride existuje množstvo malých dielničiek, kde sa učia niektorým prácam. Ak sa zaškoľuje napríklad matka, dostane príspevok na každé dieťa. Za posledné dva roky takto zaškolili 500 Rómov, z ktorých sa 170 zamestnalo. Podobne riešia aj problematiku bývania. S finančnou podporou EÚ zriadili osobitný inštitút bývania. Rómom postavili sociálne byty, ale byt dostanú až vtedy, keď prejdú aspoň dvojročným vzdelávaním, respektíve prevýchovou, počas ktorej získajú základné hygienické návyky a podobne. Silný tlak a prísun financií z Európskej únie je viditeľný.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.