pôvodných 75 na 120 korún za televíziu a z 30 na 50 korún za rozhlas. Dnes svoju predstavu o výbere a výške koncesionárskych poplatkov predstavia vo forme novely zákona o koncesionárskych poplatkoch s nádejou, že si ju niektorý z poslancov osvojí a predloží do parlamentu ako poslanecký návrh.
K platnej novelizácii zákona zo septembra 1999 má vedenie viacero výhrad. "Novela rozšírila množstvo neplatičov, oslobodených od platenia poplatkov," povedal Ľuboš Jariabka, vedúci riaditeľských útvarov STV. V novom zákone preto navrhujú, aby štát prevzal povinnosť platiť za oslobodené fyzické osoby a povinnosť platiť za oslobodené právnické osoby by sa previedla na ich zriaďovateľov. Podľa novely by tieto inštitúcie platili za jeden prijímač, v prípade, že vlastnia viacero prijímačov, by poplatky za ne hradil štát. Úplne oslobodenými by ostali len organizácie poskytujúce humanitárnu pomoc. "Úľavu sociálne slabším osobám STV poskytovať nemôže, pretože nie je súčasťou sociálnej siete," povedal Jariabka. Podľa neho sú poplatky u nás druhé najnižšie v Európe. Zvýšené zisky z koncesií chce televízia investovať do programu.
Ak parlament príjme návrh novely, televízia očakáva zvýšenie príjmu do konca roka o viac ako 650 miliónov korún. Nový návrh obsahuje aj antiinflačný paragraf - v prípade nárastu inflácie nad 5 percent sa inflácia odrazí aj vo zvýšení koncesionárskeho poplatku.
Autor: hr
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.