Telefonujte primátorovi na horúcu linku
Humenné - Na Mestskom úrade v Humennom už viac ako pol roka funguje horúca linka primátora mesta. Na humenské telefónne číslo 775 31 63 každý druhý párny týždeň môže zavolať každý, kto má určitý problém a môže byť istý, že sa mu ohlási primátor Humenného Vladimír Kostilník. Zavolali sme aj my a opýtali sme sa ho, ako sa horúca primátorská linka osvedčila.
- Je to linka, na ktorú môže volať každý občan v čase od 14. 30 do 15. 30 hod. Môže priamo interpelovať primátora, môže dávať návrhy a podnety. Môže poukázať na nedostatky, ktoré sú v meste a má možnosť sa poprípade ohlásiť u primátora na osobnú návštevu. Čiže je to linka, ktorá pomáha jednak skrašľovať Humenné a jednak je tým daná široká možnosť pre každého občana, aby sa skontaktoval priamo s primátorom a priamo s nim riešil svoje problémy. Pretože v tom čase som pri telefóne.
Viete, koľko telefonátov ste mali odvtedy, čo horúca linka funguje?
- Telefonáty si evidujem a je poznamenaný aj problém, s ktorým sa na mňa dotyčný občan obrátil. V priemere to vychádza na päť telefonátov denne.
Nanášajú občania v takýchto telefonátoch skutočne závažné problémy?
- Nájdu sa aj prípady poďakovania. Najčastejšie je to vtedy, ak občania nemajú inú možnosť komunikácie s predstaviteľmi mestského úradu, tak sa poďakujú aspoň cez telefón za to, čo sa urobilo u nich na sídlisku alebo kdekoľvek inde. Ľudia kvitujú, že keď sa splní daný prísľub.
Takisto občania poukazujú aj na určité neduhy v meste. My o nich vieme. Jednak Mierová ulica nám robí dosť veľké problémy, potom plechové garáže, parkoviská. Sú medzi nanášanými problémami aj medziľudské vzťahy. Niekedy sú to problémy osobného charakteru, ale aj tie sa snažíme voľajako vyriešiť.
Čo vám najviac utkvelo v pamäti z týchto 'horúcich' telefonátov?
- Väčšinou to boli telefonáty v prípade dokončenia plynofikácie na sídlisku jeden. Viacerí občania telefonovali a kvitovali, že to neostalo v polohe sľubov. Išlo väčšinou o starších ľudí, ktorí boli radi, že im bol zavedený plyn a už nemusia nosiť ťažké propán - butánové fľaše. Naši ľudia, najmä tí starší, sú veľmi citliví a reagujú na to, čo dobrého sa pre nich spraví.
Nad akými problémami z horúcej primátorskej linky momentálne pracuje Mestský úrad v Humennom?
- V súčasnosti pracujeme aj okolo problému Mierovej ulice, aby sa dopravná situácia na nej zlepšila a situácia medzi občanmi upokojila. Na mysli mám kroky, ktoré sa dajú zrealizovať. Aj dnes (včera - pozn. red.) som sa stretol s riaditeľom Okresného riaditeľstva Policajného zboru, pretože aj dopravný inšpektorát môže výrazne v tejto záležitosti pomôcť. Už len samotná prítomnosť dopravnej polície na Mierovej ulici upozorňuje vodičov, ktorí reagujú tak, že jazdia pomalšie, jednoducho noha z plynu ide dole. Už nehovorím o pomoci policajtov pri prechádzaní cez ulicu najmä deťom. Akonáhle je prítomný policajt, tak aj vodiči sa správajú trocha inak. To je jedná vec, ktorá sa pri dobrej vôli dá urobiť okamžite.
Lenže policajné hliadky tam nemôžu byť nepretržite.
- Vymenili sa dopravné značky. Pracovníci okresného úradu dnes (včera - pozn. red.) išli na Krajský úrad do Prešova, aby dostali súhlas na obmedzenie rýchlosti na tejto ulici na 40 kilometrov za hodinu. Predpokladám, že súhlas by mali dostať. Takže už popoludní by sa mali namontovať značky obmedzujúce rýchlosť na 40 kilometrov za hodinu. Ďalšie značky by mali byť na ceste, pretože tie dovážame z Čiech. Ide o 'blikacie' značky pre prechody pre chodcov.
A dlhodobejšie záležitosti?
- Napríklad južný obchvat mesta. To je veľká investičná akcia. Do úvahy prichádza aj zmena celého dopravného značenia v meste, ktorú ale musí posúdiť komisia na základe analýz.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.