zrušili, pretože situáciu sa podarilo stabilizovať. Už v nedeľu o 22. hodine v noci nastúpili do práce prví zamestnanci, z ktorých však iba dvaja pracovali v hale nachádzajúcej sa v bezprostrednej blízkosti lakovne. Riadna prevádzka začala v objekte až včera ráno.
Po nočnej zmene 15 pracovníci firmy Bosch, s. r. o. absolvovali lekársku prehliadku. Ako nás informovala vedúca oddelenia preventívno-pracovného lekárstva Štátneho zdravotného ústavu Michalovce MUDr. Daniela Kniežová, žiaden z nich sa necítil zle a nejavil príznaky otravy styrénom, ktorá sa prejavuje okrem iného i bolesťami hlavy a zvracaním. Všetkým pätnástim však odobrali vzorky moču, ktoré podrobia vyšetreniu na metabolity styrénu, toluénu a xylénu.
"Rovnako postúpilo lekárske prehliadky i 80 pracovníkov popoludňajšej zmeny, ktorých v sobotu evakuovali z objektu Siemensu po ohlásení úniku nebezpečného rozpúšťadla. Ani u nich neboli zistené známky otravy. Čo ukáže rozbor moču, budeme vedieť asi v stredu," informovala nás MUDr. Kniežová.
Ako nám objasnil vedúci odboru laboratórnych činností ŠZÚ Michalovce Ing. Peter Suchánek, pri vyšetrení moču budú zisťovať prítomnosť kyseliny mandľovej, ktorá vzniká pri premene styrénu v organizme. Okrem toho sa bude stanovovať i prítomnosť kyseliny hipúrovej a metylhipúrových v jednotlivých vzorkách. Ide totiž o metabolity toluénu a xylénov, ktoré sa takisto zistili ovzduší lakovne.
V nej došlo v sobotu z dosiaľ nezistených príčin k vzniku chemickej reakcie, pri ktorej styrén v nádrži začal polymerizovať. Kvapalná látka sa menila na pevnú, pričom vznikalo teplo a hrozilo, že po prekročení kritickej hranice dôjde k jej samovznieteniu. Okrem toho unikal do ovzdušia styrén v plynnej podobe, ktorého koncentrácia v lakovni bola taká vysoká, že mohol pri preskočení elektrickej iskry explodovať. Jeho únik zistili v sobotu krátko pred pätnástou hodinou zamestnanci firmy Bosch s.r.o. pracujúci v susednej hale vďaka charakteristickým príznakom - dráždeniu očí a dýchacích ciest. Okamžite to teda ohlásili bezpečnostnej službe Siemensu, v ktorého objekte sa výrobné haly nachádzajú, a tá zalarmovala požiarnikov.
Do likvidácie ekologickej havárie sa zapojilo celkovo viac ako tridsať požiarnikov, pričom prvá zmena pracovala asi tri hodiny v nebezpečnom výbušnom ovzduší. Krátko po 15. hodine namerali totiž v lakovni koncentráciu styrénu až 2,5 objemových percent, pričom koncentrácia jedna až osem objemových percent predstavuje hranicu výbušnosti. Až okolo 18. hodiny sa podarilo ventiláciou vzduchu znížiť koncentráciu najmenej ako jedno objemové percento.
Muži teda museli byť pri chladení reagujúceho styrénu v nádrži vybavení protichemickými oblekmi a izolačnými dýchacími prístrojmi. Ako sme už informovali jeho teplota dosahovala asi 250 stupňov Celzia, pričom povrch nádrže mal 64 stupňov. A až v nedeľu o šiestej ráno sa podarilo nepretržitým chladením za pomoci oxidu uhličitého znížiť teplotu nádrže na dvadsať stupňov, čím sa definitívne odvrátilo nebezpečenstvo samovznietenia.
O dve hodiny neskôr zapli v areály elektrický prúd, no prví zamestnanci mohli nastúpiť do práce až neskoro večer, po vyhodnotení kvality pracovného prostredia. Ako nás informoval Ing. Suchánek, celkovo v nedeľu odobrali v hale bezprostredne susediacej s lakovňou vzorky zo siedmych rôznych miest. Koncentrácia styrénu sa pohybovala od pätnásť do 150 miligramov na meter kubický, pričom limitná hodnota je 200 miligramov na meter kubický. Včera ráno bolo odobratých ďalších sedem vzoriek z iných miest výrobnej haly.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.