športu mestskej časti Košice-západ zorganizovalo spolu s klubmi FBC Kick box, Pamir Tae kwon do, Goju Ruju UPJŠ, Judo Koroko a Yoseikan Budo v poradí už tretí ročník Detského festivalu ázijských bojových umení. Na podujatí zároveň prebehli majstrovstvá detí Slovenska v Kick Boxe, ktorých víťazi postúpili na svetový šampionát do ukrajinského Kyjeva. Diváci mohli stedovať zápasy chlapcov i dievčat v kontaktných športoch. O spestrenie programu sa postarali majstri umení Kendo, Ju-Jitsu, Nin-Jutsu a Aikido. Najväčší potlesk zožalo exhibičné predstaveneie Róberta Slováka so zahraničným hosťom festivalu, kórejským majstrom Kim Taeg Woo (na snímke vpravo). Predstavili pomerne neznáme bojové umenie Won Hwa Do.
O jeho histórii nám majster povedal: -Won Hwa Do je na Slovensku dosť neznáme bojové umenie. Založil ho v sedemdesiatych rokoch kórejský majster Han Bon Ki. Viedla ho túžba po dosiahnutí dokonalého pochopenia bojového umenia. Až v horách, kde istý čas žil dosiahol hlbšie poznanie a tak vypracoval Won Hwa Do. Názov znamená "cesta harmónie v kruhu" a na kruhovom pohybe ruky sa zakladá celá technika tohto bojového umenia.
Prečo ste sa rozhodli prísť na toto podujatie?
-Kvôli Won Hwa Du, chcel som učiť a ukázať majstrovskú úroveň čo mnoho ľudí doteraz nevidelo. Od 1.do 4.júna sa zároveň v Žiline konal Európsky festival Won Hwa Do, kde som bol hosťom spolu s ďalšími majstrami z Kórey.
Všimli sme si aj typicky vyšité kimono vášho bojového umenia. Čo symbolizuje?
-Vyšitie v tvare siete, ktorou je pokrytá celá horná časť kimona symbolizuje krotenie akéhosi zvieraťa, ktoré je v tele bojovníka. Keď ho skrotí, dosiahne najvyššiu úroveň. To znamená dlhú cestu počas, ktorej sa stáva ušľachtilým človekom.
Autor: Tomáš KICERA
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.