do tohto počtu spadali aj satelitné dcérske spoločnosti so sídlom mimo územia mesta Košice ako napr. Sandrik Štós alebo Zemplínske strojárne v Michalovciach. Po tomto dátume sa predstavitelia manažmentu VSŽ rozhodli, že svoje účtovníčky už nebudú tak zaťažovať a každý mesiac ich odbremenia od spracovania aspoň niekoľkých stoviek výplatných pások.
V rámci racionalizačných opatrení na zníženie pomerne veľkej (pre)zamestnanosti, ktorá v tom čase vládla v železiarňach, sa totiž počet zamestnancov fabriky znížil ku koncu minulého roka o 2526, čím sa dosiahol stav 24 135. V porovnaní s tým, že ešte začiatkom roku 1999 hrozilo, že všetci zamestnanci VSŽ sa kvôli problémom fabriky ocitnú na dlažbe, sa to ale dalo považovať za zázrak... Už teraz je však jasné, že takýto počet zamestnancov je v momentálnej, ešte stále krehkej finančnej situácii, pre železiarne neúnosný.
V tomto roku boli zatiaľ vo VSŽ ohlásené 3 prípady hromadného prepúšťania, to je však len začiatok, pretože ako sme sa dozvedeli od riaditeľky OÚP Košice II Dany Mazákovej, najneskôr do konca milénia plánujú vo fabrike prepustiť 1700 zamestnancov, ku ktorým by sa malo pridať ďalších 400 z ostatných spoločností, kde majú VSŽ svoju majetkovú účasť. "Spomínaných 1700 prepustených ľudí môžem potvrdiť. Väčšinou však pôjde o prirodzený úbytok pracovníkov tak, ako to bolo v minulom roku. Znižovanie stavu sa dotkne najmä pracovníkov, ktorí pôjdu do dôchodku alebo budú tesne pred dosiahnutím dôchodkového veku. O osude ďalších 400 z iných našich spoločností zatiaľ nemám presné informácie, i keď pripúšťam, že aj ich sa môžu dotknúť tieto zmeny," reagoval na túto informáciu hovorca spoločnosti Jozef Marko.
Znižovanie počtu zamestnancov aj priamo v hutníckej výrobe bolo aj jednou z podmienok vstupu amerického US Steelu do železiarní. Po definitívnom potvrdení tejto akvizície na júnovom Valnom zhromaždení sa tak môže stať, že súčet 1700 + 400 nemusí byť zďaleka konečný...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.