tomto smere by sme sa chceli priblížiť k policajtom, vojakom či colníkom," povedal nám k návrhu nového zákona o hasičskom a záchranárskom zbore, ktorý bol hlavnou témou včerajšieho stretnutia predsedov závodných výborov Slovenského odborového zväzu požiarnikov oboch krajov východného Slovenska v Prešove, odborársky šéf požiarnikov Daniel Petrovič.
Odborári majú k zákonu celkovo 57 pripomienok. Chcú napríklad presadiť, aby požiarnik, ktorý si v požiarnom zbore odkrútil 20 rokov a pri dosiahnutí určitého veku lekár rozhodne, že dlhodobo stratil spôsobilosť vykonávať funkciu v požiarnom zbore, pričom nemá nárok na poskytnutie sociálneho zabezpečenia, dostal vyrovnávací príspevok do dosiahnutia dôchodkového veku. Tak ako je to v prípade policajtov alebo vojakov. Tento úzus sa síce v návrhu zákona nachádza, ale pripomienky k nemu majú ministerstvo financií a ministerstvo práce. Ďalšou zmenou by malo byť, že zatiaľ čo teraz je požiarnikovi umožnené privyrábať si rôznou činnosťou, napríklad aj podnikať, podľa nového zákona to už nebude môcť robiť.
Paradoxom je, že hoci práca požiarnikov patrí k najrizikovejším, na príplatky za prácu v rizikovom prostredí návrh zákona vôbec nemyslí. Teraz ešte síce takéto príplatky požiarnici majú, ale minimálne. "Napríklad za prácu vo výške nad desať metrov je príplatok 15 korún," konkretizoval Petrovič.
Keďže železničiari, zamestnanci v školstve či zdravotníctve v minulosti prejavovali svoju nespokojnosť rôznymi protestmi, opýtali sme sa Petroviča, či neuvažujú aj s takouto formou presadzovania svojich pripomienok.
"Z ústavy vyplýva, že požiarnici nemôžu štrajkovať. Štrajkovať môžeme mimo služby, keď máme voľno. Raz sme to už skúšali, nie síce štrajkovať, ale robili sme protestné zhromaždenie občanov - odborárov. Náčelníci, ktorý o tom vedeli, však nariadili pracovnú pohotovosť a požiarnici museli protest prerušiť. Tak to dopadlo," vysvetlil Petrovič. Dodal, že na presadenie svojich pripomienok môžu použiť tlak medzinárodnej odborárskej organizácie a lobbing na ministerstvách, u poslancov národnej rady, či zo strany iných odborových organizácií.
Pripomíname, že návrh zákona o hasičskom a záchranárskom zbore by mala legislatívna rada vlády prerokovať koncom júla. Mimochodom, ešte ani samotní požiarnici netušia, či po definitívnom schválení zákona budú požiarnikmi alebo po staronovom - hasičmi.
Autor: Renáta Chudá
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.