nich 283 kontrolných nákupov, z ktorých bolo 146 v neprospech spotrebiteľa. Takže každý druhý nákup účtovali predajcovia v neprospech kupujúceho. Najviac poškodení spotrebiteľov zistili v okresoch Medzilaborce, Kežmarok a Stropkov, kde sa miera predraženia pohybovala od 80 percent po 71 percent. Najlepšie dopadli kontroly v okrese Levoča, kde zistili 33 percent prehreškov. Dôvody predraženia sú vždy rovnaké. Predovšetkým účtovanie tovarov v nesprávnych cenách, ďalej nedodržanie účtovaných a deklarovaných hmotností a mier, predaj akostne narušeného tovaru a podobne. Informáciu nášmu denníku poskytol riaditeľ Krajského inšpektorátu Slovenskej obchodnej inšpekcie Ján Dobrovič.
Práve nezodpovedajúca akosť a rôzne nedostatky pri označovaní tovarov, boli dôvodom k pozastaveniu predaja viac ako 1550 druhov tovarov za viac ako 1,6 milióna korún. Z toho drvivá väčšina za viac ako 1,4 milióna boli dovozové tovary. Ich sortiment bol skutočne rozmanitý. Od potravinárskych výrobkov, ovocie a zeleninu, cez drogériový tovar, textil, železiarstvo, stavebný materiál, hudobniny, až po sklo a porcelán.
Zároveň pre rôzne výrazné nedostatky, zrejmé už na pohľad, inšpektori na mieste zlikvidovali v 70 prevádzkach 167 druhov tovarov za takmer 13 000 korún. Vo väčšine prípadov išlo o rôzne pokrmy a suroviny na prípravu jedál.
V zariadení Hostinec - Bar v Medzilaborciach nebola dodržaná účtovaná miera u podaných liehovín, takže spotrebiteľ zaplatil o tri koruny viac. Okrem toho po zaplatení nevydal účtujúci kupujúcemu doklad o kúpe, respektíve niektoré položky neevidovali v registračnej pokladni. Zároveň tu inšpektori odobrali vzorky u dvoch druhov liehovín, keďže na tieto nepredložili nadobúdacie doklady.
Nedostatky v kvalite tovaru spôsobili, že pracovníci krajského inšpektorátu pozastavili predaj ôsmich druhov obuvi v popradskej predajni obuvi, za viac ako 190 000 korún.
V máji uložili inšpektori celkom 389 peňažitých pokút v celkovej hodnote 838 300 korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.