kontroly na rôznych predajných miestach. Cieľom takýchto kontrol je preveriť, či predsa len nejaký tovar neunikol colnému dohľadu. A zakaždým nejaký odhalia. No posledná spoločná kontrola Colného úradu Prešov a okresných daňových úradov, ktorá prebiehala vo všetkých okresoch Prešovského kraja, nedopadla podľa očakávaní. Prečo? To už bola prvá otázka pre riaditeľa prešovského colného úradu Miroslava Ducára.
- Očakávaný efekt sa nedostavil. Akokoľvek sme to, že sa budú konať kontroly, snažili utajiť, nepodarilo sa to. Keď sme prišli na kontrolu na trhoviská, tak sme zistili, že niektorí predávajúci už vedeli, že prídeme. Otvorene nám povedali - už sme vás čakali. Takže nejakým spôsobom došlo k úniku informácií, boli na nás pripravení. Hoci to bola akcia utajená. Žiaľ, ľudský faktor zohral svoju úlohu.
Viete už, z ktorej strany k úniku informácií došlo?
- Do akcie boli zapojených veľa ľudí, z colnice, ale aj z daňových úradov, keďže kontrolu robil colný úrad spolu s daňovákmi. Preto sa nebudem vyjadrovať k tomu, z ktorej strany k úniku informácií došlo. Naša republika je taká maličká, že každý má nejakých príbuzných, známych aj napríklad v kontrolných orgánoch.
Čo ste vlastne kontrolovali a na akých predajných miestach?
- Kontrolovali sme, či niektorý tovar neunikol colnému dohľadu, či sa na územie Slovenska dostal legálne. Daňové orgány zase sledovali, či predávajúci majú registračné pokladne. Kontroly prebiehali na trhoviskách v každom okresnom meste.
Aký je výsledok kontrol?
- Zadržali sme tovar za asi 100 tisíc korún, čo nesplnilo naše očakávania. Očakávali sme, že zadržíme väčšie množstvo tovaru vo väčšej hodnote. Napriek tomu si myslím, že zámer, resp. cieľ bol splnený, pretože je to určité memento pre tých ľudí, čo sa zaoberajú protizákonnou činnosťou, nezákonným predajom tovaru v tom zmysle, že túto akciu môžeme kedykoľvek v budúcnosti zopakovať v neznámy deň a v neznámu hodinu. Domnievam sa, že aj sa očakávaný efekt nedostavil, kontroly mali preventívny účinok.
Ktorý artikel najčastejšie uniká colnému dohľadu?
- Pre trhové miesta sú typickým tovarom cigarety, alkohol a textil. Pokiaľ má byť tento tovar ku nám legálne dovezený, musí spĺňať určité kritériá. Ľudia si neuvedomujú, že keď si tovar, ktorý colnému dohľadu unikol, kúpia, nevedia, či tieto kritériá spĺňa. Je možné, že textilné výrobky majú v látke nejaké škodliviny, ktoré môžu spôsobiť kožné problémy, či choroby. Na jednej strane lacnejšie nakúpia, na strane druhej riskujú svoje zdravie. Je to veľké riziko.
Mimochodom, pri dovoze textilu sa často stáva, že jeho množstvo je podfakturované, čiže vo faktúre je uvedené menšie množstvo dovážaného textilu, aké je v skutočnosti. Tým pádom dovozca platí aj menšie clo, teda aj takýmto spôsobom určité množstvo tovaru uniká colnému dohľadu. Snažím sa, aby colníci neverili iba predloženým faktúram a aby si preverovali skutočný stav.
S čím ste sa na kontrolách stretli, čo vás prekvapilo?
- Snáď to, že pri kontrolách colníkov na trhových miestach, sa k nim negatívne stavajú samotní kupujúci. Verbálne útočia na colníkov, pýtajú sa ich - čo tu hľadáte, čo sa do toho miešate? Je to v tom, že oni v tých obchodoch vidia lacný tovar, nie nezákonne privezený tovar. Na jednej strane chápeme, že tam nakúpia lacnejšie než v obchode, na druhej strane musíme hľadieť aj na ekonomiku štátu. Pre kupujúcich je to možno momentálny zisk, ale na druhej strane sa nedostatok financií v štáte vykrýva aj ich daňami, takže v konečnom dôsledku to až taký zisk pre občana nie je.
Autor: Renáta Chudá
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.