školstva jednotlivých okresných a krajských úradov.
"V rámci racionalizácie, ktorú poznáme z úrovne stredných škôl, posúvame toto opatrenie už aj do siete základných škôl, pričom najcitlivejšou zložkou bude vyraďovanie malotriednych škôl so siete," informoval nás o výsledkoch porady Milan Ftáčnik. V praxi to znamená, že školy, v ktorých sú triedy s počtom menej ako sedem žiakov, budú zrušené. Pôjde väčšinou o vidiecke školské zariadenia, z ktorých žiaci budú musieť za vzdelaním dochádzať do miest. Jeden žiak zo sedemčlennej triedy totiž stojí štát okolo 60 tisíc korún v porovnaní s "bežnými" žiakmi, u ktorých tvorí táto čiastka sumu "len" 15 tisíc.
V súvislosti so zadlženosťou škôl za prvý štvrťrok označil Milan Ftáčnik za najkritickejší stav v Banskej Bystrici, Košický kraj je s "balíčkom" dlhov vo výške 102 miliónov korún na treťom mieste. MŠ v tejto súvislosti plánuje požiadať vládu o oddĺženie, tak ako minulý rok, kedy sa viazaním prostriedkov podarilo získať miliardu korún.
V súvislosti s prerozdeľovaním financií krajskými úradmi bola podľa informácií ministra Ftáčnika zistená istá nerovnomernosť delenia financií podľa typu škôl a dokonca do jednotlivých okresov. Z tohoto titulu MŠ pripravuje návrh zákona o financovaní základných a stredných škôl, ktoré bude prednostom krajských úradov stanovovať základné parametre prerozdeľovania financií, pričom v júli bude návrh predložený vláde.
Ako sa minister ďalej vyjadril, v probléme by mohla pomôcť i plánovaná reforma verejnej správy.
"Boli by sme bližšie ku zdrojom riešenia problémov v tom zmysle, že samospráva sa dokáže efektívnejšie postarať o budovy, ich prevádzku či zatekajúce strechy," povedal na margo Milan Ftáčnik a dokončil: "Ak však chceme niečo ušetriť, musíme do škôl už tento rok niečo vložiť. Preto ešte v tomto roku budeme investovať 240 miliónov korún do opráv plochých striech (len v košickom kraji sa eviduje dvesto žiadostí na opravu tohto charakteru - pozn. red.)) a zatepľovania škôl."
Ďalších 150 miliónov sa vyčlení na plynofikáciu, kde chcú tuhé palivo nahradiť plynom, pričom peniaze na tieto účely by mali byť uvoľnené z privatizácie Slovenských telekomunikácií a hľadá sa spôsob, ako tieto financie využiť už toto leto.
"V súvislosti s úpravou základného týždenného úväzku o jednu vyučovaciu hodinu navyše (namiesto plánovaných dvoch), dôjde zároveň o štvorpercentné zvýšenie mzdy pre pedagogických i nepedagogických zamestnancov s platnosťou od 1. júla a pre pedagogických pracovníkov ďalšie navýšenie o 450 korún k 1. septembru tohto roka," dodal Milan Ftáčnik a dokončil:
"Podobne z pôvodných desiatich percent plánovaného prepúšťania zamestnancov školstva sa toto číslo zmenilo na päť percent podľa individuálneho uváženia jednotlivých škôl. Zo 103 tisíc slovenských pracovníkov škôl bude teda v konečnom dôsledku uvoľnených len 2200," dokončil Milan Ftáčnik.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.