nároďákem... Pak se uvidí...," začuli sme niekoľko pasáží. Netrvalo to dlho, partnera na mobile vybavil Chovanec za pol minúty. "Ešte raz prepáčte. Tak poďme na to," vrátil sa, napriek dvadsiatim rokom stráveným v Prahe, k rozhovoru s nami a k čistej slovenčine tréner vicemajstrov Európy.
Ako vlastne došlo ku predsavzatiu dohrať kvalifikáciu s plným počtom bodov? Bol to nápad trénera?
"Ja osobne som nič také nepovedal. Vyšlo to z hráčov po domácom zápase so Škótskom. Vtedy sa začali ozývať hlasy, že by bolo dobré, keby sme kvalifikáciu dohrali tak, aby sme nestratili ani jeden zápas."
Po poslednom zápase, domácom s Faerskými ostrovmi, bola verejnosti predstavená nová hymna reprezentácie, ktorá ju bude sprevádzať na EURO 2000. Naspievali ju hráči?
"Nie, nie... (smiech) To by nebola taká kvalitná..." Ktorý zápas bol pre vás osobne najkrajším okamihom v kvalifikácii? Predpokladáme, že ostaneme pri Škótoch...
"Jasné, keď sme domáci zápas s nimi dokázali otočiť z 0:2 na 3:2."
My sme sme uvažovali skôr nad tým v Glasgowe. Nevyhráva sa tam každý deň...
"V Škótsku to bol naozaj kvalitný zápas, ale bolo to niekedy v strede kvalifikácie. Aj keď, samozrejme, víťazstvá v Glasgowe sa rodia strašne ťažko. Víťazstvo ma potešilo, veď tam pred nami nikto nevyhral dvanásť rokov. Ale naozajstná radosť sa dostavila po domácej odvete so Škótmi. Navyše, pražské stretnutie bolo hektickejšie a dramatickejšie...
Paradoxne - najväčšie problémy vám narobili Faerčania...
"Problémy s nimi sme však nemali len my. Dá sa povedať, že všetci. Na Faerských ostrovoch sme vyhrali len my a Litva. Ostatní tam body postrácali. Nakoniec, veď aj vy ich musíte poznať. Pokiaľ si dobre pamätám, pred dvoma - troma rokmi tam Slováci vyhrali len tesne, s problémami a gólom v závere stretnutia... Vrátim sa však k nám. Nie nadarmo sa vraví, že prvý a posledný krok zvyknú byť najťažšie. Na Faerských ostrovoch sme vstupovali do kvalifikácie, s nimi sme aj končili. V prvom zápase tam boli strašne zlé klimatické podmienky. Posledný zápas sme zas očakávali s eufóriu, ktorá trochu zväzovala nohy. Dnešný futbal je už naozaj taký - nik vám nič zadarmo nedaruje."
"Rybári" vám však úspešne vykartičkovali dvoch hráčov. V prvom zápase Nedvěda, v druhom Bergera.
"Áno, taký je ich spôsob hry. Hrajú tvrdo, provokatívne. K červenej pre Patrika Bergera: bohužiaľ, došlo ku kontaktu dvoch protihráčov, obaja reagovali neadekvátne a boli spravodlivo vylúčení."
Patrik Berger vám však bude na EURO 2000 chýbať v prvých dvoch zápasoch.
"S tým sa nedá nič robiť, ako tréner s tým nič nespravím. Vyrovnáme sa s tým."
Nemyslíte, že ste spanilou kvalifikačnou jazdou, výsledkami v príprave, trebárs aj dlhodobým postavením v rebríčku FIFA (2. - 3. miesto) ušili sami na seba pred EURO 2000 bič? Na ME 96 nik s Čechmi nerátal, skončili vo finále...
"Ani nie. Kritériá sa rýchlo menia, dnes sú také, zajtra iné. Futbal je dynamický, rýchlo sa vyvíja. Český futbal bojoval o to, aby mal rešpekt. Teraz ho máme. Sme na dobrej ceste a nesmieme sa vzdať."
Sledujete slovenský futbal?
"Ale samozrejme."
Ako? Tak ako každý iný európsky, alebo podrobnejšie?
"Skôr platí to prvé. Z pohľadu reprezentačného trénera sledujem skôr tie krajiny, respektíve skôr tie ligy, kde mám hráčov. Samozrejme, podľa tendencií a vývoja."
Hypotetická otázka. Brali by ste niekoho zo Slovákov do vašej repre?
"Nie! Mám také kvalitné mužstvo, že by som doňho nikoho, netýka sa to však len Slovákov, nebral. Nemenil by som žiadneho svojho hráča za iného!"
Teraz ste si na Slovensko odskočili - boli ste na ME hráčov do 21 rokov. Ako ich hodnotíte?
"Ako veľmi kvalitné. Všetky mužstvá, snáď s výnimkou Turecka, ktoré asi nevystihlo dobrý čas, dokázali, že patria medzi najlepšie v Európe. Od toho sa odvíjali výkony mužstiev i hráčov... boli fantastické!"
Čo hovoríte na účinkovanie Čechov a Slovákov?
"Ja som tajne dúfal, že Česká republika vo finále vyhrá. Myslím si, že v tejto vekovej kategórii máme najlepšie mužstvo v Európe. Aj vo finále bolo vidieť, že sme boli lepším celkom ako Taliansko. Mali sme však smolu. Čo sa týka Slovenska, to splnilo hlavnú úlohu - dostať sa na olympiádu. Na hráčov však asi dopadal veľký psychologický tlak, myslím, že ten im aj podlamoval kolená v konečnom boji o medailu."
V sobotu ste odohrali zápas v Morimbergu. V repríze finále ME 1996 prehrala Česká republika s Nemeckom 2:3. Čo vám tento zápas dal?
"Splnil svoj účel z hľadiska prípravy. Hralo sa týždeň pre EURO, podľa toho aj zápas vyzeral. Neodvíjal sa z oboch strán na st percent, mužstvá sa samozrejme šetrili tak, aby nedošlo ku zbytočným zraneniam. Z nášho hľadiska bol vyvrcholením náročného sústredenia v Seefelde."
Hovoríte, že v Seefelde to bolo náročné. České noviny prinášali informácie o absolútnej "pohodovke".
"Pohodovka to bola pre tých, ktorí o sústredení len písali (smiech). Hráči si sústredenie tvrdo odmakali."
NA EURO 2000 budú Česi ubytovaní v prímorskom belgickom mestečku Knokke Heist, vštvorhviezdičkovom hoteli Pavillon de Zoute. Hotel má obrovský bazén, saunu, konferenčné sály s kompletnou multimediálnou výbavou, štyri sály v štýle anglického klubu, osemnásťjamkové golfové ihrisko. Boli ste tam už?
"Áno, bol som si to obzrieť, keď sme sa rozhodovali, kde vlastne budeme ubytovaní."
České noviny informovali o tom, že budete mať maximálny luxus a pokoj. Vraj práve o tento "flek" mali záujem aj Holanďania a Francúzi.
"Zas české noviny... Asi treba čítať aj to, čo píšu iné. Hoci aj o nás... Nehľadali sme žiaden luxus, ale výhodné podmienky. Teda pokoj. Čo sa týka Francúzov a Holanďanov, vôbec nie je pravda, že mali záujem bývať práve tam, kde my. Holanďania budú bývať v Amsterdame, kde hrajú všetky stretnutia skupiny. Ihrisko, veľmi kvalitné, majú asi dvadsať krokov od hotela. Francúzi zas uprednostnili mesto asi dvadsať kilometrov vzdialené od Bruselu."
Dodajme, že ani Česi sa nebudú môcť sťažovať na kvalitu tréningovej plochy. Trénovať totiž budú na štadióne miestneho Royal Knokke, ktorého trávnik je hodnotený ako najlepší v Belgicku. Ináč, pri Knokke Heist zohrala úlohu aj poloha mestečka. Na vysvetenie, Knokke Heist je vzdialené od Bruselu asi sto kilometrov, 20 kilometrov od mesta Bruggy, tri kilometre od holandských hraníc a 170 kilometrov od Rotterdamu. Vaša kvalifikačná skupina bola označená ako "ľahšia",úmyselne ste ju kombinovali priateľskými zápasmi s ťažšími súpermi (Mexiko, Belgicko, Holandsko, Nemecko...)?
"Neviem, či bola ľahšia, mne osobne dala dosť zabrať. Priateľské zápasy? Je doslova našou povinnosťou hrávať ťažké zápasy. Kvôli sebe, aj kvôli tomu, že musíme mať snahu a udržiavať takú tendenciu, že záujem o nás musia mať také tímy ako Francúzsko, Anglicko, Taliansko..."
Žreb na EURO (D - skupina: Francúzsko, Holandsko, Dánsko, ČR zas získala označenie "skupina smrti") bol však veľmi krutý... Čo vy na to?
"Čo sa týka skupiny na EURO 2000, každý tréner vám povie, že tá jeho skupina je najťažšia. Jednoducho, nevyberiete si. Máme v nej majstrov sveta Francúzov, domáce ambiciózne Holandsko a ťažkých Dánov. Asi netreba žiadny ďalší komentár..."
Kam by ste teda zaradili svoj tím na EURO 2000? Obhajca striebra bude patriť medzi favoritov, stred či medzi čierne kone turnaja?
"Medzi favoritov rozhodne nepatríme! Všetko, aj naša úloha na EURO 2000, sa bude odvíjať od toho, ako sa vyvinie situácia v našej skupine. Samozrejme, že my budeme hrať čo najlepšie!"
MT: VIZITKA JOZEFA CHOVANCA
Rodák z Dolných Kočkoviec (nar. 7. marca 1960) je ženatý a je otcom dvoch dcér - Kateřiny (1986) a Nikolky (1990). S futbalom začal v rodných Dolných Kočkovciach, kde hrával za tamojší Slovan (1967 - 1970). Ďalších osem rokov strávil v Gumárňach Púchov, potom prestúpil do pražskej Sparty. Tu hrával až do roku 1989 (s výnimkou vojenčiny v RH Cheb, 1979/81). V roku 1989 vzbudil maximálnu pozornosť jeho prestup do PSV Eindhoven, kde hrával do roku 1989. Potom sa opäť vrátil dom Sparty, kde sa stal v roku 1995 manažérom a v sezóne 1996/97 trénerom. Od januára 1998 je trénerom českého národného mužstva, mužstvo pod jeho vedením prehralo len v štyroch riateľských zápasoch! V roku 1986 bolocenený poctou Hráč roka. So Spartou získal 6 česko - slovenských titulov (1984, 1985, 1987, 1988, 1989, 1993), s PSV Eindhoven jeden holandský (1990). V česko - slovenskej lige odohral 381 stretnutí (58 gólov), v holandskej 34 (4 góly). V európskych pohároch odohral 42 zápasov (5 gólov). Od marca 1984 do septembra 1992 odohral za ČSSR a ČSFR 52 medzištátnych zápasov (4 góly), na MS 1990 v Taliansku bol vo štvrťfinále.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.