seriálu, bolo určené pre väzňov, ktorí pracovali na území tábora. Dodnes sa zachovali aj také poukážky, ktoré boli určené pre tých väzňov, ktorí pracovali mimo územia koncentračného tábora v Buchenwalde. Teraz sa pozrime, aké bolo prevedenie päťdesiatfenigovej poukážky, ktorá bola určená pre väzňov pracujúcich mimo tábora. Už na prvý pohľad z obrázku vidíme, že päťdesiatfenigová poukážka je vytlačená veľmi jednoduchou sadzbou. Na vrchu vľavo je umiestnený nemecký nápis "Standort-Kantine - Buchenwald. Platidlo bolo určené pre väzňov pracujúcich mimo hlavného tábora. Veľkosť nominálnej hodnoty poukážky je "0,50" RM. Označenie veľkosti nominálu je umiestnené v pravom dolnom rohu.
Aké bolo usporiadanie koncentračného tábora v Buchenwalde? Na obrázku je podrobne rozkreslený plánik koncentračného tábora a priľahlého územia. Číselne sú označené niektoré dôležité miesta, dôležitejšie si z nich podrobne popíšeme. Vlastný koncentračný tábor tvoril veľký nepravidelný šesťuholník. Číslicou jeden je označené miesto, kde stálo štyridsaťpäť barakov, ktoré sa nazývalo veľký tábor. Severne od neho na mapke s označením dve bol takzvaný malý tábor, kde stálo sedemnásť barakov. V tábore bola zriadená aj nemocnica, ktorá je označená číslicou tri. Na najnižšom mieste stáli hospodárske budovy, ktoré sú označené číslom štyri. Číslom päť sú označené dielne DAW, kde väzni pracovali v zbrojnej výrobe. V bezprostrednej blízkosti tábora, ale už mimo hlavnej brány, na plániku s označením číslo šesť boli umiestnené kancelárie veliteľov tábora a gestapa. Na tomto mieste bola aj pošta. V juhozápadnej časti tábora s označením číslo deväť bol kameňolom, ktorý patril k táboru. Buchenwaldský tábor mal aj svoju železničnú stanicu, ktorá je označená číslom jedenásť. Zbrojné závody Gustloff-Werke boli oplotené ostnatým drôtom, ktorý bol pod prúdom. Väzni nemali veľkú šancu na útek. V tomto závode ich pracovalo vyše tritisíc. V blízkosti tejto továrne boli obytné domy zamestnancov závodu, ktoré sú označené číslom trinásť. Vysokí dôstojníci bývali v prepychových vilách, ktoré sú na mapke označené číslom pätnásť.
Ak porovnávame Buchenwald s Terezínom, v oboch táboroch sa stretávame s platidlami miestneho charakteru. Pre budúce generácie budú tieto poukážky historickým dokumentom o utrpení nevinných ľudí v koncentračných táboroch.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.