ktorý je od 10. mája vo funkcii štátneho tajomníka ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií. V rozhovore uverejnenom v KORZÁRI 22. mája sme sa okrem iného M. Baloga pýtali na vylúčenie Františka Oľhu z SOP a tiež sme chceli vedieť, či post riaditeľa SAD v Prešove patrí Strane občianskeho porozumenia. Balog k SAD povedal: "Bolo to v koaličných rozhovoroch tak, že tento post patril SOP-ke, ale odchodom z funkcie riaditeľa Gejzu Vargu je to v inej polohe." Zároveň poznamenal, že bývalý riaditeľ SAD sklamal. Prečo sa k tejto časti rozhovoru s Michalom Balogom vraciame? Lebo sme sa rozhodli dať priestor aj bývalému riaditeľovi SAD Prešov Gejzovi Vargovi. V čom ste teda sklamali? - pýtali sme sa. "Na túto otázku by mal v podstate odpovedať pán Balog. Ja dodnes neviem, či moje sklamanie sa týka politiky, alebo sa mi vyčítajú veci po odbornej stránke," poznamenal G. Varga.
Následne hovoril o tom, ako sa obsadzovali funkcie:
"Bolo to koncom januára 1999. Rozprával som sa s prednostom Okresného úradu Prešov Milanom Benčom, ktorý mi oznámil, že v rámci koaličných dohôd patrí post vedúceho odboru civilnej ochrany na okresnom úrade Strane občianskeho porozumenia. Tiež mi povedal, že sa dohodol so svojim zástupcom Františkom Oľhom, aby som na túto funkciu nastúpil ja. Dva dni na to mi však zatelefonoval pán Oľha, aby som sa dostavil ku krajskému prednostovi. Išli sme tam spolu. Tam mi bolo oznámené, aby som nastúpil ako riaditeľ SAD Prešov."
Bol na tomto stretnutí prítomný aj poslanec Národnej rady za KDH Pavol Vrždák? - spýtali sme sa. "Nie," povedal G. Varga. "Dohody boli však také, že nejaké funkcie SOP uvoľní pre KDH a KDH následne súhlasilo, aby SOP dostala post riaditeľa SAD," uviedol G. Varga.
Pokračoval tým, že od dňa keď nastúpil za riaditeľa SAD, nastali okolo jeho osoby isté pohyby, hlavne čo sa týka miestneho klubu SOP číslo päť, kde je registrovaný. "Z hľadiska pracovného vyťaženia to na SAD nebolo jednoduché, lebo ak človek chce robotu robiť dobre, na veľa vecí nemá čas. Možno aj preto mali v SOP pocit, že si neplním povinnosti. Ale keď som dal do miestneho klubu SOP plán práce, niektorí ľudia sa ozvali, že oni veru nebudú vysádzať stromčeky. V mojom ponímaní celé dianie v miestnom klube SOP číslo päť bola debata o ničom," povedal Gejza Varga.
K pôsobeniu v SAD Prešov však uviedol: "Myslím, že o tom, ako som vykonával funkciu riaditeľa by mali hovoriť hospodárske výsledky. Niečo sa aj podarilo, napríklad zámer dostať do SAD malokapacitné autobusy. Potom sú tu čísla. V januári 1999 bola strata v SAD Prešov niečo cez milión korún, ale ďalšie mesiace sme už boli v pluse. Pri uzávierke po mojom odchode bola vykázaná celková strata 136 tisíc korún, s tým, že jún vyskočil do vyššej straty, ale to len preto, že pre zamestnancov sa dali odmeny zhruba vo výške 540 tisíc korún. Takže nemám pocit, že by som bol v SAD gazdoval zle."
Gejza Varga následne uviedol, že v polroku 1999 potom ministerstvo dopravy pôšt a telekomunikácii, keďže prišlo s koncepciou združovania podnikov SAD, vypísalo výberové konanie na riaditeľa združeného podniku. "Do výberu som sa prihlásil, no, bol som vylúčený, lebo som nespĺňal podmienku vzdelania. Požadovali totiž technický, ekonomický alebo dopravný smer vysokoškolského vzdelania. Súčasný riaditeľ však nespĺňal podmienku praxe a z výberového konania vylúčený nebol," poznamenal G. Varga.
Následne hovoril o tom, že po skončení pôsobenia na SAD Prešov sa opäť uchádzal o miesto na odbore civilnej ochrany. "No miestny klub SOP dal v novembri 1999 na okresnú radu SOP požiadavku, aby moja osoba nebola nominovaná na miesto vedúceho odboru. Ani na žiadny iný post.
Toto som nemohol akceptovať, preto som dal podnet na krajskú rozhodcovskú komisiu SOP. Odpovedali mi, že prešetrili stanovisko miestneho klubu číslo päť a potvrdili jeho rozhodnutie. Dôvodili tým, že miestny klub pri prijatí stanoviska vychádzal z mojej činnosti ako riaditeľa v SAD Prešov od februára do júna 1999, kedy som bol odvolaný pre neplnenie si povinnosti riaditeľa. Tým som podľa nich porušil stanovy SOP, v ktorých je uvedené, že povinnosťou člena je riadne vykonávať funkciu a plniť povinnosti, ktorými bol poverený, a tiež som nemal ohrozovať záujmy SOP."
Z uvedeného vyplýva, že funkcia riaditeľa SAD Prešov bola vlastne straníckym poverením. Je to tak? "Áno, ale chcem zdôrazniť, že z funkcie riaditeľa som nebol odvolaný. Poverenia všetkých riaditeľov štátnych podnikov SAD totiž skončili. Už som uviedol, že SAD-ky sa k. 1. augustu 1999 združovali a bolo vypísané výberové konania na riaditeľa združených podnikov SAD. Riaditeľa SAD Prešov Vladimíra Hajdua potom do funkcie menoval vtedajší minister dopravy z radov KDH Gabriel Palacka."
Na našu otázku, či za týmto politickým preskupením síl v SAD Prešov nemôžu byť aktivity prešovskej reklamnej agentúry Grafix, najmä keď podľa istých informácií vedú nitky tejto agentúry k poslancovi Vrždákovi, Gejza Varga povedal: "Určite s Grafixom, pretože Grafix sa potom prihlásil, keď som bol v SAD-ke."
Máme informáciu, že chceli byť výlučnými nositeľmi reklám na autobusoch SAD a vy ste s tým... "Nesúhlasil som. Jednoznačne som s tým nesúhlasil. Ale potom sme sa dohodli na spolupráci." Na adresu poslanca KDH Pavla Vrždáka G. Varga ešte uviedol, že s pánom poslancom neraz hovoril o tom, že keď je nutné z politických dôvodov preskupiť sily, tak je ochotný nechať SOP-ku a ísť k nim.
Poslanec Vrždák vám nikdy nepovedal, že je s vašim riadením SAD-ky nespokojný? - chceli sme vedieť. "Iba mi povedal, že by chcel vedieť o všetkých závažných rozhodnutiach v SAD."
Následne sme sa opýtali, či nemá pocit, že jeho neúspech súvisí aj s tým, že ho brali, ako 'Oľhovho človeka'. "Som presvedčený, že moje nepríjemnosti začali len preto, že som sa neotočil Oľhovi chrbtom. Že som sa nestal 'protioľhovec'," uviedol G. Varga. Ste ešte členom SOP? - znela naša ďalšia otázka. "Áno, ale keď bude ďalej takto fungovať, tak jej pošlem preukaz," skonštatoval.
Ale nie je to na pováženie, že SOP svojich ľudí najprv nominuje do funkcií a potom ich označuje za neschopných? - dorážali sme na G. Vargu. "Nuž mne sa to stalo už druhýkrát. Prvýkrát v HZDS."
Tu Gejza Varga vysvetlil, že za prednostu Igora Máthého bol zástupcom vedúceho odboru civilnej ochrany na okresnom úrade. "Prednosta mi v tom čase ponúkol funkciu vedúceho závodu SAD v Lipanoch. Ale behom týždňa sa to zvrtlo a bol som nominovaný za riaditeľa SAD Prešov. No pán Máthé mi povedal, že musím vstúpiť do strany. Čiže moje členstvo v HZDS nebolo dobrovoľné, bolo skôr doporučené. Nechcem povedať, že nanútené."
Na našu otázku, že ako to bolo s listom, ktorý po svojom odvolaní z funkcie písal ako sťažnosť Vladimírovi Mečiarovi, Gejza Varga povedal: "Treba to vidieť v kontexte, že keď dnes človek cíti, že má na viac, že by zvládol aj nejakú funkciu, tak ju nemôže dostať, keď nie je v politickej strane. A ešte chcem zdôrazniť, že aj nominácia na funkciu závisí od dobrej vôle členov. Musíte sa dobre správať. Musíte pritakávať a vtedy si vás všimnú. Takto to funguje na 99 percent. Jedno percento je hádam výnimka. Ale čo sa týka tohto môjho listu Mečiarovi, netvrdím, že som ho nenapísal. No, nikoho už nezaujímalo, akú som na neho dostal odpoveď. V roku 1996 mi koordinátor HZDS pre východoslovenský kraj Rastislav Rusnák odpísal stanovisko vtedajšieho predsedu OP HZDS v Prešove Petra Chudíka. Stálo v ňom, že čo sa týka môjho odvolania z funkcie riaditeľa SAD, tak ho iniciovali členovia Združenia robotníkov Slovenska s odôvodnením, že mám stály kontakt s bývalým riaditeľom SAD Ľubošom Olexom, ktorý je zakladateľom DÚ v Prešove. "A tieto kontakty menovaný nezrušil ani napriek mnohým upozorneniam členov OP HZDS," zacitoval G. Varga a dodal: "Takže dvakrát ma vlastná strana hodila cez palubu a to sa v politike asi nestáva každému."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.