Killára sa na ňom počas uplynulého týždňa zúčastnilo okolo 20 poslucháčov posledného ročníka Fakulty výtvarných umení. "Študenti u nás maľujú rôzne zákutia našej krásnej prírody. Máme takú dohodu, že oni k nám prídu na začiatku leta a potom na jeseň, keď sa príroda farebne zmení. My im poskytneme ubytovanie a stravu a oni nám potom nechajú časť svojich prác, ktoré tu počas pobytu namaľujú," povedal starosta.
Zaujímal nás ďalší osud týchto diel. "Čo robia študenti s dielami, to ja neviem povedať, ale tie naše ostávajú buď v obci, alebo ich dávame do kúpeľov," skonštatoval Killár. Zároveň dodal, že dnes má obec odložených a archivovaných okolo 60 obrázkov. Vo Vyšných Ružbachoch totiž plánujú zriadenie minigalérie v najstaršom dome v obci. "Ten dom má okolo sto rokov. Obec na galériu vypracovala projekt a intenzívne na tom i ďalej pracujeme." Z hľadiska jej finančného zabezpečenia by obci pomohla aj čiastka 500 000 korún. Pri získavaní finančných prostriedkov pritom obec spolupracuje s Tatranskou galériou v Poprade. V galérii by sa umiestňovali dielka študentov výtvarných fakúlt a v prírode by pokračovalo sochárske sympózium.
"Medzinárodné sochárske sympózium s opracovaním travertínu z Vyšných Ružbách, sme obnovili v roku 1997, keďže od roku 1990 bolo sympózium v útlme. Finančnú podporu z Ministerstva kultúry SR sme získali až v roku 1998, keďže Fond Pro Slovakia nám podporu stále zamietal. Žiaľ, ani na tento rok sme nezískali finančnú pomoc, preto v tomto roku plánujeme prestávku. Pracujeme ale na tom, aby sa v roku 2001 uskutočnilo opäť s medzinárodnou účasťou."
Starosta Killár však v prípade záujmu študentov, nevylúčil, že sa v tomto roku bude konať študentské sochárske sympózium.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.