86 primátorov a starostov, ktorí takmer jednohlasne prijali stanovisko k uzneseniu vlády ku koncepcii decentralizácie a modernizácie verejnej správy na Slovensku.
"Rada ZMOS so znepokojením sleduje pretrvávajúce rozporné vyhlásenia predstaviteľov vládnej koalície o reforme verejnej správy," píše sa v stanovisku.
"Jednoznačne deklarujeme, že otáľanie s reformou škodí obyvateľom Slovenskej republiky. Konštatujeme, že schválenie iba čiastočného presunu kompetencií vyvoláva pochybnosti o reálnosti a odhodlanosti realizovať reformu. Dodávame tiež, že absencia rozhodnutia o celkovom presune kompetencií na územnú samosprávu znemožňuje plnenie predovšetkým tých úloh, ktoré sa viažu na usporiadanie miestnej štátnej správy a medziobecnej spolupráce," skonštatoval predseda ZMOS Michal Sýkora zdôrazňujúc, že časový posun realizácie reformy je na škodu všetkých občanov Slovenska.
K problematike dodržiavania vládou schválených termínov predloženia jednotlivých materiálov, týkajúcich sa reformy, sa vyjadril aj vládny splnomocnenec pre reformu verejnej správy Viktor Nižňanský. "Je tu obava, aby sa neodkladali veci, ktoré sú v harmonograme vládneho uznesenia. Výsledkom by mohlo byť ponechanie len veľmi malého časového priestoru na realizáciu samotnej reformy. Dokonca júna musia byť hotové rozhodujúce materiály týkajúce sa oblasti financovania decentralizovanej verejnej správy a kontroly narábania s peniazmi. Jednotlivé rezorty by sa k problematike mali vyjadriť už o dva týždne skôr," uviedol V. Nižňanský, ktorý opätovne vyjadril podporu k variantu reformy v podobe 11 + 1 krajov, ktorý by sa 14. júna mal dostať do programu rokovania slovenskej vlády.
Rada ZMOS sa na ňu obrátila so žiadosťou, aby presadzovala schválenú koncepciu reformy razantne a rýchlo a aby urýchlila prípravu rozhodujúcich legislatívnych noriem. Okrem toho M. Sýkora zavŕšenie reformy uviedol do súvislosti aj s medzinárodno-politickým úsilím Slovenska o začlenenie do EÚ.
Opäť rezonovala otázka sídiel budúceho vyššieho územného a správneho celku. "Podporujeme symetrický model tak, aby počet územných celkov kopíroval celky správne," povedal M. Sýkora. Nižňanský ho doplnil, že o sídle samosprávy by mohlo rozhodnúť referendum poslancov dotknutých mestských a obecných zastupiteľstiev. O správnych sídlach by zase rozhodla vláda. "Ideálne by bolo, keby sa o sídlach rozhodlo čo najskôr. Hraničným termínom je 1. január 2002. Ale väčšinu dôležitých rozhodnutí i zákonov chceme prijať ešte do konca tohto roku," uviedol na záver V. Nižňanský.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.