verejnosti "zaručené" informácie, že na tú - ktorú fakultu je potrebné zaplatiť určitú sumu, aby človeka prijali. Na tieto výroky v uplynulých dňoch zareagoval dekan Lekárskej fakulty Univerzity Komenského (LF UK) v Bratislave Pavel Traubner.
"Už roky existuje informácia, že sa na fakultu môže dostať len ten, kto má protekciu. Ja sám som nikdy na niečo také neprišiel a osobne som nedostal šancu to dokázať," povedal Dekan LF UK.
Verejnosti zaslal pozitívny odkaz so zámerom odstránenia negatívnych názorov. Tlak ľudí sa rozhodol eliminovať sprístupnením prijímacieho konania pracovníkom médií.
V Košiciach je situácia podobná, preto sme oslovili kompetentných ľudí, aby nám vysvetlili, ako zabezpečia objektivitu skúšok. Zrejme najviac polemiky sa vedie okolo prijímačiek na Právnickú fakultu UPJŠ (14. júna). Dekan fakulty Peter Vojčík (na snímke) však protekciu vylučuje.
"Prijal som kandidatúru na dekana s tým, že vzhľadom na obrovský záujem chcem zabezpečiť objektívnosť a rovnaké podmienky pre všetkých uchádzačov. Pri tomto nápore a pri množstve mojich známych nie je možné prisľúbiť všetkým pomoc. A ja to ani nechcem urobiť. Všetkým som ale prisľúbil, že ich deti budú mať rovnaké podmienky ako deti ostatné," rozhovoril sa P. Vojčík.
Sľuby sú to síce pekné, no realita býva často odlišná. Zabezpečiť "čistý" priebeh prijímačiek zrejme nebude jednoduché.
"Testy sú utajené, nedostanú sa von. Vyhodnocovanie bude samozrejme anonymné. Na školu sa hlási 1500 uchádzačov, prijať budeme schopní niečo okolo 230 študentov a to si vyžaduje maximálne vypätie síl. Zameriavame sa i na ochranu budovy, aby sa sem nedostal nikto cudzí. Prístup k testom budem mať počas doby, pokiaľ budú v trezoroch v mojej kancelárii, len ja. Máme určený deň, kedy sa budú môcť prísť všetci študenti pozrieť do svojich testov, ako ich napísali. Nemusia sa báť, je to bezplatné."
O sprístupnení miestností, v ktorých sa majú skúšky konať pre médiá, však zatiaľ dekan fakulty neuvažuje.
"Som dekanom jeden mesiac, nemal som šancu niečo také urobiť. Neviem si predstaviť, žeby pri písaní testov chodil novinár medzi uchádzačmi. Aj toto si treba premyslieť, aby všetci mali rovnaké podmienky. Túto možnosť musíme ešte zvážiť."
Podobným tŕňom v oku verejnosti je i Lekárska fakulta UPJŠ. Prijímačky sa na nej uskutočnia v termíne 13. -16. júna. Na bakalárske štúdium bude v odbore ošetrovateľ prijatých 15 uchádzačov zo 173 prihlásených. Na všeobecnú medicínu si podalo prihlášky 838 záujemcov, možnosť študovať dostane 180 ľudí. Pri odbore stomatológia to vyzerá tak, že každý tretí uchádzač by mal byť prijatý.
"Som zodpovedný za chod prijímačiek a môžem povedať, že nič nekalé by sa u nás udiať nemalo. Testy boli verejné, takisto i odpovede, každý sa mohol poriadne pripraviť. Máme 40 verzií testov, a to hovorí za všetko. Pokiaľ sa v konečnom účtovaní vyskytne prípad, že na posledných miestach budú študenti s rovnakým počtom bodov, zoberieme všetkých. Záujem je však z môjho pohľadu z roka na rok menší," povedal nám dekan Lekárskej fakulty Ladislav Mirossay.
Snahy o protekciu zaznamenal i on. Vo funkcii dekana je už druhé volebné obdobie, no za ten čas sa stretol so všeličím.
"Keď som nastúpil, boli určité snahy o protežovanie. Cez sekretárku sa ku mne málokto dostane, preto som neraz dostával všelijaké listy. Mám niektoré dodnes odložené. Na priebeh prijímačiek sa môžete prísť pozrieť. Hodnotenie prebehne v deň konania testov a výsledky si po zadaní rodného čísla budú môcť uchádzači preveriť na internete ešte v ten istý deň."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.