Košickom kraji malo tento rok prekročiť 12 tisíc. Koľkí z nich sa naozaj prídu zaevidovať, bude závisieť od toho, či budú pokračovať v štúdiu naVŠ alebo sa im podarí nájsť zamestnanie. Ak ste jedným, z takto "postihnutých" študentov, tak by ste si mali pozorne prečítať nasledujúce riadky. Dozviete sa v nich napríklad aj to, že vaše prihlasovanie sa na úradoch práce počas prázdnin pred pokračovaním v štúdiu na vysokej škole je zbytočné, lebo nezakladá nárok na žiadne finančné výhody. A práve v tom je ten zásadný rozdiel oproti minulosti, keď vaši predchodcovia využívali deravú slovenskú legislatívu na to, aby si cez prázdniny bezpracne zarobili. Spôsob bol veľmi jednoduchý. Absolvent strednej školy sa prišiel zaevidovať na okresný úrad práce (OÚP) aj s vedomím, že od septembra začne študovať na vysokej škole. Na OÚP mu dali o tom potvrdenie, ktoré okamžite odniesol na odbor sociálnych vecí Okresného úradu, kam podľa miestea svojho trvalého bydliska patril. No a náš štát mu za júl, august a september vyplatil sociálne dávky vo výške 3 krát 3230 Sk, čo mu za prázdniny vynieslo bezpracný zisk takmer desiatich tisícok. Týmto časom však podľa nedávno schválenej novely zákona o zamestnanosti platnej od 1. decembra 1999 už definitívne odzvonilo. Podľa nej totiž dávky sociálnej podpory podobne ako aj vyplácanie rodinných prídavkov rodičom už nie sú podmienené evidenciou na úrade práce.
Absolvent akéhokoľvek typu strednej školy sa môže prihlásiť do evidencie nezamestnaných len za podmienky, že nepokračuje v sústavnej príprave na povolanie, čo v praxi znamená, že ho neprijali na vysokú školu. V zmysle spomínanej novely sa za sústavnú prípravu na budúce povolanie považuje aj obdobie od skončenia na strednej školy do začiatku nasledujúceho školského roka na "výške".
"Absolvent strednej školy, ktorý si nepodal prihlášku na vysokú školu a požiada príslušný OÚP o sprostredkovanie zamestnania je povinný preukázať skončenie sústavnej prípravy na povolanie (doklad o ukončení štúdia) a zároveň čestným vyhlásením preukázať, že nepokračuje v sústavnej príprave na povolanie, teda že si nepodal prihlášku na žiadnu vysokú školu v SR, ani v zahraničí," povedal nám riaditeľ okresného úradu prácu Košice III Ing. Juraj Briškár.
Absolvent strednej školy, ktorý si podal prihlášku na vysokú školu, môže byť zaradený do evidencie nezamestnaných až na základe žiadosti o sprostredkovanie zamestnania podanej najskôr po dni doručenia rozhodnutia vysokej školy o neprijatí na štúdium. Ak má podané prihlášky na viac vysokých škôl, jeho zaradenie do evidencie je podmienené predložením rozhodnutia poslednej z týchto škôl o neprijatí na štúdium. "V prípade, že absolvent bude zaradený do evidencie nezamestnaných na základe čestného vyhlásenia, v ktorom uviedol nepravdivé údaje, bude z evidencie nezamestnaných spätne vyradený a zároveň bude prehodnotená možnosť jeho riešenia v priestupkovom konaní," varuje J. Briškár.
Nárok na podporu v nezamestnanosti absolventovi školy vznikne len za podmienky, ak v priebehu posledných 3 rokov pred podaním žiadosti o sprostredkovanie zamestnania platil príspevok na poistenie v nezamestnanosti najmenej po dobu 6 mesiacov.
A ešte jedna potešiteľná vec na záver. Absolventovi strednej školy, ktorý počas doby školských prázdnin bezprostredne nadväzujúcich na ukončenie školy (do 31. 8.) nie je evidovaný na úrade práce nevznikajú žiadne odvodové povinnosti. Zároveň počas doby týchto prázdnin pri splnení ostatných zákonom stanovených podmienok vzniká rodičom nárok na rodinné prídavky, pokiaľ nebude v tejto dobe evidovaný na úrade práce, ani v pracovnom pomere.
Autor: NEVIDITEĽNÝ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.