dôjdu v novembri - decembri financie, môže sa skrátiť školský rok, alebo urobiť iné organizačné opatrenia. Našim rastlinám však nemôžete povedať, že sa v zime zníži potrebná temperatúra," poznamenal na tlačovej besede pri príležitosti 50. výročia založenia Botanickej záhrady (BZ) UPJŠ jej riaditeľ Sergej Mochnacký.
V súčasnosti sa areál BZ rozprestiera na ploche 30 hektárov. Expozície tropickej a subtropickej vegetácie, z ktorej sa najväčšej pozornosti teší 150 druhov orchideí, kakaovník, banánovník a unikátna zbierka kaktusov a sukulentov, sú umiestnené v skleníkoch s rozlohou 3500 štvorcových metrov. A práve v nich sa musí kúriť počas ôsmich mesiacov, čo odčerpáva najväčšiu časť z pridelených financií vo výške 3,5 - 4 milióny korún.
"Máme ťažké podmienky v porovnaní s botanickými záhradami v západnej Európe, alebo v USA, kde sú BZ dotované štátom, majú iný systém sponzorovania a nakoniec i daňový systém. Nemusíme však ísť až tak ďaleko. Napríklad v Čechách po rozdelení štátu postavili už tri nové skleníky - v Brne, Prahe a Liberci. Na Slovensku okrem Košíc je BZ ešte v Bratislave patriaca Univerzite Komenského a v Nitre pri Vysokej škole poľnohospodárskej. Ak sa ma niekto opýta, či by sme si nevedeli na seba zarobiť, odpovedám, že si vieme iba prilepšiť, no nie zarobiť," povedal riaditeľ BZ.
I pri všetkých problémoch dosahujú už desaťročia veľmi kvalitné výsledky vo výskume i v pedagogickej činnosti. Usilujú sa o získanie grantov i účasť na riešení výskumných úloh. Známy je napríklad podiel BZ na veľkoplošnom pestovaní rumančeka pravého v Novej Ľubovni a v súčasnosti pracujú na aplikovanom výskume lipy malolistej. Výsledkom má byť lipa - ker, pretože kvety z neho by sa dali ľahšie a rýchlejšie pozbierať ako zo stromu.
V poslednom čase BZ najviac pomohlo Ministerstvo životného prostredia, ktoré pridelilo financie na vybudovanie ekologickej plochy.
"Ministerstvo školstva nedá na takéto akcie ani korunu. Z jej peňazí riešime iba havarijné stavy, na vývojové programy nám už nezostáva," dodal S. Mochnacký.
Aby bol obraz o BZ ucelený, treba dodať, že na voľnej ploche sa nachádza expozícia dekoratívnej flóry, pred dokončením je ekologická náučná plocha a na 24 hektároch sa rozprestiera lesná časť BZ. Záujem o všetky expozície je najmä zo strany školskej mládeže, ale rôznych turistických skupín z domova i zo zahraničia i Košičania ho navštevujú v hojnom počte. Botanická záhrada je prístupná po celá rok denne od 9-15.00 hodiny a ročne ju prezrie 40-45 tisíc návštevníkov.
Pri príležitosti okrúhleho výročia je pripravených množstvo akcií. Záujemci sa môžu tešiť na výstavu bonsajov a citrusov od 13.-17. júna, na ktorej uvidia aj exemplár ocenený Grand Prix Slovakia 2000.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.