aspoň na hranicu jedného perecenta. Niežeby sa im niečo podobné nepritrafilo už v minulých rokoch, ale vždy sa im nejak z tejto šlamastiky podarilo vybŕdnuť. V 1994 sa s vypätím všetkých síl dostali do parlamentu na chrbte ľavicovej štvorkoalície Spoločná voľba a štyri roky na to sa im podobné politické dobrodružstvo podarilo zopakovať v rámci dnes už fakticky mŕtvej SDK. Predstavitelia SDSS vidia priestor na svoje politické pôsobenie v ľavicovej časti politického spektra, pričom podľa predsedu košickej SDSS Pavla Mutafova by to malo byť mierne naľavo od stredu.
"V samotnej Socialistickej internacionále teraz prebieha diskusia o prehodnocovaní pôsobenia sociálno-demokratických strán. Premiéri Francúzka, Anglicka a Nemecka Jospin, Blair a Schröder sa prikláňajú k myšlienke ľavého stredu, s čím môžeme len súhlasiť."
Viacerí politickí analytici tvrdia, že v slovenskej sociálnej demokracii chýba po tragickej smrti Alexandra Dubčeka osobnosť, ktorá by im dokázala pritiahnuť voličov.
"Škoda, že nemáme niekoho takého, ako je napríklad v susednom Česku premiér Miloš Zeman, hoci aj na jeho pôsobenie sú rôzne názory. Preferencie sesterskej ČSSD sa od jeho nástupu do čela strany až do posledných parlamentných volieb zvýšili o 25 percent. Práve taká osobnosť by mohla určovať program soc. demokracie v našej spoločnosti. Ľudia by aj ľahšie prijali náš program za svoj a pochopil by, že sme subjekt, ktorý náplňa ich politické presvedčenie."
Podľa starostu košicého Západu je aj v radoch sociálnych demokratov niekoľko osobností, ktoré by sa mohli namiesto súčasného predsedu J. Wolfa postaviť na čelo strany. "Viem o troch-štyroch ľuďoch, ktorí by mohli stranu viesť po októbrovom košickom zjazde. Záleží aj na nich, či zoberú na sebu takúto politickú zodpovednosť a budú vedieť dať SDSS istú víziu..."
Jedným z kandidátov na miesto predsedu po politicky dosť nevýraznom Jaroslavovi Wolfovi by mohol byť aj Pavol Mutafov. Ten svoju kandidatútu nevylúčil... "Sú také úvahy, no v každom prípade musí dôjsť k zásadnému rozhodnutiu okresných štruktúr našej strany.
Svoje vízie ďalšieho smerovania strany by som chcel prezentovať kolegom v okresoch na západnom a strednom Slovensku a podľa ich ohlasov zvážim ešte toto rozhodnutie. Nemá to zmysel robiť túto kandidatúru len ako nejaký trucpodnik, ale ako systémovú zmenu v štýle a prezentácie našej politiky. Zatiaľ som rozhodnutý na 40 percent, pričom definitíva padne do konca mesiaca."
No nielen boj o post predsedu je v súčasnosti v SDSS aktuálny. Sociálni demokrati sú totiž napriek mizivým preferenciám veľmi schopnou "nevestou" prinajmenšom kvôli ich členstvu v Socialistickej internacionále. Ako prvý ženích sa už prihlásil predseda SOP Pavol Hamžík, ktorý po popradskom sneme svojej strany predstavil SDSS ako najbližšieho politického partnera. Zároveň SOP-kári dali jednoznačne najavo svoju sociálno-demokratickú orientáciu. Proti užšiemu prepojeniu na regionálnej, ako i centrálnej úrovni medzi oboma stranami neprotestuje ani Pavol Mutafov.
"Najprv by mala byť podpísaná dohoda o spolupráci na miestnej úrovni. Následne by mali byť prekonzultované zásadné veci a v prípade, že si to vyžaduje politická situácia, môžeme hovoriť aj o politickom spojení. V priebehu dvoch týždňov by malo dôjsť k politickým rokovaniam oboch strán, kde by mala byť prerokovaná dohoda o spolupráci. V nej by sa mali prerokovať najmä programové a praktické otázky. Následne od toho by sa mali odvíjať aj otázky možnej integrácie ľavicových síl, kde by mohla figurovať aj SDĽ. Nemuselo by sa ešte hovoriť o fúzii, ale len o nejakej užšej spolupráci. Fúzia by mohla byť aktuálna najskôr koncom budúceho roku," myslí si Pavol Mutafov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.