prijal včera na ich vlastnú žiadosť prezident SR Rudolf Schuster. "Pán prezident naďalej trvá na svojich predchádzajúcich výrokoch, že nemá nič proti zákonu, ale počká na výroky právnikov ohľadne jeho súladu s ústavou. Posledný termín na podpis parlamentom schváleného infozákona je 12. jún", povedal včera pre Korzár člen OI Andrej Bartosiewicz.
Občianska iniciatíva hneď po podpise zákona prezidentom začne s osvetovou činnosťou. "Naplánovali sme štyri brožúrky-skladačky pre občanov a vydáme ich v relatívne dostatočnom množstve. Snažíme sa jednať s ministerstvom vnútra, pretože by sme sa radi podieľali na tvorbe ich inštruktážnych brožúr", načrtol ďalšie kroky OI v čase do 1. januára 2001, kedy zákon nadobudne účinosť. "Osveta však nie je len o výklade paragrafov tohto zákona, ale chceme aktívne pristúpiť k otváraniu verejnej správy. To znamená, že chceme pomáhať niektorým inštitúciam, o ktorých si myslíme, že sú kľúčové. Napríklad vedeniu parlamentu predložíme našu predstavu o propagácii ich práce. Sme ochotní spolutvoriť ich materiály, ale aj vydávať a distribuovať", načrtol úlohu OI v najbližšom čase.
Skúsenosti čerpajú členovia OI najmä z polročnej realizácie uplatňovania podobného zákona v Čechách. "I tam sa narazilo na nepochopenie, alebo zbytočné utajovanie informácií, ale vo všeobecnosti zákon nevyvolal chaos". Ministerstvo vnútra ČR vydalo veľmi dobrú publikáciu o tom, ako sa majú ľudia vyznať v labyrinte úradov, aké papiere majú a môžu žiadať, akým spôsobom sa to robí atď. Na internetových stránkach českého parlamentu sú k zákonu rôzne informácie, dokonca sa tam nachádza aj obchodný register.
"Nový zákon zaručuje občanom, že budú dokonale informovaní o tom, že kam a na čo idú ich peniaze, čo sa s ich peniazmi bude robiť a za akých okolností sa to bude robiť. Poviem príklad. Doteraz sa nevie či diaľnica z Čadce k poľským hraniciam pôjde jednou alebo druhou dolinou. Sú z toho zmätky a občania si musia sami získavať pokútnymi cestami informácie, ktoré štátna správa necháva vypracovávať, ale nezverejňuje ich", ozrejmil jednu z podstát zákona A. Bartosiewicz. "Je logické, že žiaden zákon nie je schopný vyhovieť všetkým bezozvyšku, ale rozhodne je schopný vyhovieť veľkej časti občanov. Na tom je postavená demokracia. Dnes má občan právo hovoriť do vecí verejných. Chceme angažovaných, sebavedomých občanov, ktorí si dokážu uplatňovať svoje práva a dokážu ovplyvňovať to, čo sa v tomto štáte deje".
Samozrejme, že bežný občan nemôže mať prístup ku všetkým materiálom, napríklad vojenskej rozviedky. Sú informácie tajné a verejné a tie už nie sú len pre niekoho alebo len za určitých podmienok. Z deviatich základných princípov je práve najdôležitejší priníp, že "čo nie je tajné, je verejné".
"Dúfam, že pán prezident zákon podpíše, lebo vo svojich vyjadreniach sa sám zasadzoval o väčší záujem občanov o chod štátu. A tento zákon to umožňuje", dodal A. Bartosiewicz.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.