tohto stavu pramení rozhodnutie o redukcii lôžok prakticky vo všetkých nemocničných zariadeniach. O tom, ako s touto úlohou bojujú v nemocniciach v Levoči a Kežmarku sme sa presvedčili priamo na mieste.
"U nás sa zatiaľ podarilo realizovať prvú etapu redukcie lôžok. Zrušili sme päť postelí na chirurgii, tri na ARO, štyri na psychiatrii, sedem lôžok určených na doliečovanie pacientov. Prvú fázu redukovania teda máme za sebou. Podľa dostupných informácií nás ale čakajú ďalšie. V súčasnosti máme, ako nemocnica druhého typu k dispozícii 405 lôžok," povedal na úvod riaditeľ zariadenia Marián Papcún a dodal, že nemocnica sa s touto stratou dokáže vyrovnať. Z roka na rok tu totiž znižujú priemernú ošetrovaciu dobu pacientov a tak sa ich na jednom lôžku môže prestriedať viacej. Tento stav označil predovšetkým za dôsledok modernizácie spôsobu diagnostikovania ochorení čo umožňuje skôr ako v minulosti, pristúpiť k samotnej liečbe.
Napriek redukcii lôžok, tu však práve v súvislosti s nimi, nedávno zažili radostnú udalosť. "Nadácia Emílie Kováčovej nám darovala dvadsať vysokofunkčných polohovateľných hydraulických postelí, každú v hodnote asi 15 tisíc korún a navyše aj štyri invalidné vozíky. Zvýšila sa tak kultúra posteľového fondu nemocnice a v neposlednom rade aj kvalita a pohodlnosť liečby," uviedol na margo štátny okresný lekár Peter Jaseňák.
Je známe, že levočská nemocnica je s 660 pracovníkmi najväčším zamestnávateľom v okrese. A ako uviedol prednosta okresného úradu Peter Turek, zároveň aj najlepšie fungujúcou "fabrikou". Opýtali sme sa preto na fámy, ktoré sa šíria medzi obyvateľstvom, že by sa malo zrušiť jej očné oddelenie. "V žiadnom prípade nie sú pravdivé. Momentálne totiž prebieha výberové konanie na dodávateľa kvalitnejšieho prístrojového vybavenia. Doslova, obálky sú už otvorené. Na nákup novej techniky máme vyčlenených asi dva milióny korún," skonštatoval riaditeľ a zároveň dodal, že takisto nevidí dôvod na presun urologického oddelenia do Popradu, čo je ďalšou obľúbenou témou pospolitej verejnosti. "Práve naopak. Obe tieto oddelenia majú u nás dlhú tradíciu a dlhodobo dosahujú vynikajúce výsledky. Považujem za bezpredmetné hovoriť o zmenách."
V súvislosti s redukciou nemocničných lôžok a možnými dôsledkami tohto počinu vznikla v ďalšom okresnom meste pod Tatrami dokonca petičná akcia. V Kežmarku ju iniciovali niektorí lekári miestnej nemocnice. Ich reakcia vyplynula z obáv o budúcnosť zdravotníckeho zariadenia slúžiaceho spádovej oblasti so 60 tisíc obyvateľmi. Spúšťacím mechanizmom podpisovej akcie sa stala práve hrozba príliš objemného redukovania nemocničných lôžok. Už koncom minulého roku tu totiž zrušili 14 postelí na detskom oddelení, k marcu tohto roku ubudli ďalšie štyri na interne a hovorí sa o ďalších. "Nedávno som absolvovala kolotoč rokovaní na ministerstve zdravotníctva. Ubezpečili ma, že hoci je nutné, ubrať ešte niekoľko lôžok z dnešného stavu, existenciu nemocnice by to v žiadnom prípade ohroziť nemalo. Vypracovali sme preto vlastný návrh na redukciu lôžok, ktorý predložím ministrovi. S návrhom sme oboznámili aj iniciátorov petičnej akcie. V princípe s ním súhlasili," povedala nám riaditeľka NsP v Kežmarku Eleonóra Kovalčíková.
Ako však uviedla ďalej, zámerom ministerstva je okrem redukcie zatiaľ nešpecifikovaného počtu lôžok aj transformácia časti z tých čo zostanú z akútnych na chronické. Aký pomer vznikne po uskutočnení zmien v Kežmarku, to si zatiaľ netrúfa odhadnúť. Verí len, že zmeny sa nebudú realizovať nárazovo, ale len veľmi pozvoľna. Už teraz je totiž zrejmé, že sa dotknú aj personálu a to vo všetkých kategóriách zamestnancov. Kežmarská nemocnica tretieho typu má v súčasnosti 187 lôžok a v zálohe disponuje ďalšími tridsiatimi. So 407 pracovníkmi sa rovnako ako jej väčšia kolegyňa v Levoči radí medzi najväčších zamestnávateľov v celom regióne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.