vtáctva na Slovensku (SOVS), so sídlom vo Vranove nad Topľou, organizuje piaty ročník tejto súťaže. "Jej cieľom je propagovať bohatosť fauny a prírody v regiónoch Slovenska, upozorniť verejnosť na ornitologicky zvlášť cenné lokality, zvýšiť záujme ornitológov o poznávanie vtáctva v okolí svojho bydliska a propagovať SOVS ako organizáciu zameranú na ochranu vtáctva," informoval nás manažér rozvoja SOVS Slavomír Marenčin.
Súťaž má pravidlá, ktoré organizátori označujú za 'dobrodružné'. Úlohou štvorčlenných družstiev, v ktorých môžu byť členovia i nečlenovia SOVS, je v priebehu 24 hodín zistiť na ľubovoľných lokalitách čo najviac vtáčích druhov.
Zaznamenávajú sa len s istotou určené druhy, pričom každý z nich musí byť videný alebo počutý minimálne tromi členmi družstva. Súťažiaci sa môžu v teréne pohybovať peši, na bicykli, na loďke, na koni, môžu využívať verejnú hromadnú dopravu a iné prostriedky podľa vlastnej fantázie. Zakázaný je však pohyb autom alebo motocyklom.
Dvadsaťštyri hodín trvajúci maratón bude prebiehať odo dnešnej 18. hodiny, do 18. hodiny v sobotu.
Doterajší rekord Vtáčieho maratónu vytvorilo družstvo Monticola z okresu Košice-okolie minulý rok, keď spozorovalo 103 vtáčích druhov. Ako jediné v histórii podujatia zatiaľ prekonalo hranicu stovky spozorovaných druhov. O dosiahnutie tejto méty sa v tomto roku pokúsi minimálne 19 družstiev, ktoré sa zatiaľ do súťaže prihlásili. "Takáto bohatá účasť vytvára veľmi dobré predpoklady aj na prekonanie celkového počtu 153 vtáčích druhov, ktoré sa podarilo spozorovať v treťom aj štvrtom ročníku súťaže," uviedol Marenčin.
Podľa jeho slov majú vedúci jednotlivých družstiev nahlásiť svoje pozorovania sekretariátu SOVS v nedeľu 11. júna dopoludnia. Mená víťazov, konečný sumár i zaujímavé pozorovania budú známe už v ten istý deň popoludní.
Autor: frk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.