činohry Divadla Jonáša Záborského (DJZ) v Prešove Jozef Stražan. Šéf činohry niekoľkokrát zdôraznil, že nebude hovoriť za divadlo, ale len a len za činohru. "Chcel by som vyvrátiť niektoré tvrdenia pána riaditeľa, ako socializmus sa pre hercov skončil, nebolo to šťastné vyjadrenie sa. Takéto slová hercov urážajú."
Následne Stražan vykreslil situáciu činohry v novej sezóne. Činohra bola po rozdelení Východoslovenského divadla podľa neho naozaj vykradnutá. Ostalo šesť interných hercov. Tento stav sa podarilo obnoviť na trinásť. "Vytvorili sme takpovediac nový súbor, ktorý musí pre diváka niečo vyprodukovať. Do dnes sme vytvorili dva nové tituly, čo za súčasnej kultúrnej situácii nie je zanedbateľné," uviedol šéf činohry a zdôraznil, že práca hercov pod jeho vedením vôbec nevyzerala ako socializmus, ale ako "tvrdý kapitalizmus, za to čo herci dostávajú a akú prácu vyprodukovali."
Do obrazu uviedol Stražan novinárov aj číslami. Skonštatoval, že od januára sa krivka návštevnosti a tržieb za predstavenia činohry rapídne zlepšovala. Kým v januári urobila činohra pre kasičku divadla hrubých 25 tisíc, pri počte návštevníkov 411, vo februári to už bolo 127 tisíc na 1800 ľudí, marec 311 tisíc na 1966 prítomných a apríl 320 tisíc s návštevnosťou 4200 duší. "Spolu teda činohra za štyri mesiace zarobila 975 tisíc korún, pričom nás videlo približne desať tisíc divákov," hodnotil J. Stražan.
Ako šéf činohry ďalej povedal, prioritou bolo všetky predstavenia, ktoré hrali spolu s Košičanmi dať do repertoáru prešovského divadla. Tu sa im podarilo obnoviť Na skle maľované, kde pri počte päť záskokov v podstate vytvorili novú inscenáciu a Pohreb so štyrmi novými záskokmi. Po tom čo Stražan vysvetlil plány do budúcna ako Ženský zákon či životnú skicu Edith Piaf povedal, že "Výroky pána riaditeľa po poslednej hre Beatles, kde herci tiež odviedli kus práce, sú pre nich urážajúce. Nedovolím, aby hercov niekto urážal."
"Je to pekné, je to pravda. Ja sa však vrátim radšej k divadlu, ako celku. Nebudem rozoberať len činohru," reagoval riaditeľ Jozef Fiffík. Pokračoval s tým, že činohra síce v januári urobila pre divadlo 25 tisíc korún, no na hosťujúcich hercov z nich išlo 24 tisíc. Spevohra bola podľa neho v januári stratová 8 tisíc korún a jedinou zložkou, ktorá pre divadlo niečo zarobila, bol komorný balet, ktorý v januári vyrobil 52 tisíc korún. "Toto je teda štatistika divadla za január. Po odvodoch a vyplateniach hosťujúcich je to 44 tisíc korún zisku," vysvetlil riaditeľ. Takto pokračoval aj pri ostatných troch mesiacoch. Najhoršie, teda s obrovskými výdajmi dopadla podľa neho spevohra.
Od riaditeľa sa dostalo uznania aj činohre, "Tá svoje postavenie obhájila. Spevohre sa to však nepodarilo. Tisíc a jedna noc sa proste nevydarila. Jednoducho nie je predajná." Na adresu smerovania spevohry spomenul riaditeľ do budúcnosti Ergo kladivko, možno Starcov na chmeli. Zároveň zdôraznil, že stále rozpráva o divadle a nie o činohre, "Nie činohra, ale divadlo sa musí orientovať tak, aby na seba zarobilo. Spomenul 32 miliónovú dotáciu a predpokladané mzdové a energiové výdavky vo výške 34 miliónov korún. "Už na májovú výplatu nám chýba zhruba 600 tisíc korún tieto peniaze už budeme musieť zobrať z tretieho kvartálu," uzavrel riaditeľ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.