pracovných príležitostí predovšetkým osobám dlhodobo nezamestnaným. Práve tento aspekt legislatívnej úpravy, počítajúcej tiež so značnou aktivitou i finančným vkladom miestnej samosprávy, sa stal tŕňom v oku reprezentantov Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS). Predsedníctvo ZMOS-u totiž už šesť dní po schválení zákona v parlamente požiadalo prezidenta republiky, aby využil svoje ústavné právo a vrátil zákon do národnej rady na opätovné prerokovanie. "Zákon je formulovaný tak, že je v praxi nerealizovateľný. S prihliadnutím na ekonomickú situáciu, najmä malých obcí, sa nestretne s predpokladanou odozvou a tým sa minie účinku výraznejšie znížiť percento nezamestnanosti na Slovensku," píše sa v žiadosti.
Keďže toto tvrdenie si žiada vysvetlenie, obrátili sme sa preto na predsedu ZMOS-u a zároveň starostu podtatranskej obce Štrba Michala Sýkoru. "Zákon v navrhovanej podobe je pre samosprávu neprijateľný. Umožňuje totiž obciam vytvárať verejnoprospešné pracovné miesta pre dlhodobo nezamestnaných len na neurčitý čas. V prípade potreby, so zrušením takéhoto pracovného miesta, je spojená zákonná povinnosť zamestnávateľa vyplatiť uvoľnenému zamestnancovi odstupné. A na takéto účely nemajú obce vo svojich rozpočtoch dostatok finančných prostriedkov," skonštatoval.
Ako uviedol ďalej, s prihliadnutím na súčasnú ekonomickú situáciu miestnych samospráv, ZMOS nemôže akceptovať ani navrhovanú výšku dotácie zo štátneho rozpočtu na jedno takéto pracovné miesto vytvorené obcou. Tá má predstavovať len 75-percentnú čiastku z minimálnej mzdy, pričom finančný objem na tento rok je plánovaný vo výške 2,3 miliardy korún. "V zákone tiež chýba mechanizmus, podľa ktorého by sa mali výdavky štátneho rozpočtu rozdeľovať do rozpočtov obcí. Okrem toho, s predpokladaným posilnením dotácie do rozpočtov obcí na úkor dávok sociálnej pomoci, ďalšie vstupy do zákona o štátnom rozpočte na rok 2000," povedal Michal Sýkora.
Podľa neho, legislatívna úprava by z pohľadu miestnej samosprávy mala zmysel len vtedy, ak by umožňovala vytvárať mestám a obciam verejnoprospešné pracovné miesta pre dlhodobo nezamestnaných len na dobu určitú. Zároveň, vytvorenie takéhoto miesta by muselo byť vykryté dotáciou zo štátneho rozpočtu v 100-percentnej výške, z ktorej by obce za takýchto svojich pracovníkov uhrádzali zdravotné, nemocenské a dôchodkové poistenie, ako aj poistenie v nezamestnanosti. "Sme si vedomí, že novela zákona o zamestnanosti mohla nadobudnúť účinnosť už od 1. júla. V pôvodnom schválenom znení by však nepriniesla želaný efekt. Predpokladám, že opätovné prerokovanie v parlamente bude znamenať zdržanie maximálne o jeden mesiac," uviedol na záver predseda ZMOS-u.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.