spochybňujú jednotu a varujú pred rozpadom klubu. Premiér Dzurinda doteraz na argumenty SDĽ o neusporiadaných vzťahoch vždy odpovedal tézou o jednote a bezproblémovom fungovaní 42 poslancov SDK. Dnes však tento argument neznie presvedčivo.
Na nestabilnú situáciu má vplyv neochota poslancov sympatizujúcich s Dzurindovou SDKÚ vyprofilovať sa ako samostatná platforma v spoločnom klube SDK. Langošova DS ocenila včera postoj poslancov Bajana a Slaného, ktorí pripustili aj možnosť profilácie samostatnej platformy.
Novým prvkom je i ohlasovaná fúzia SOP a SDSS začiatkom budúceho roka. Sociálni demokrati majú v klube SDK štyroch poslancov. Otázkou je, či po fúzii opustia klub SDK a spoja sa s 12 poslancami Hamžíkovej SOP. Poslanec sociálnej demokracie František Halmeš povedal, že informácie o fúzii SDSS a SOP vychádzali z predpokladu, že spojenie oboch strán má zmysel vtedy, keď voliči budú mať možnosť osvojiť si minimálne rok pred voľbami značku strany, obsah politiky i nových funkcionárov. "Naozaj toto je najslabšie miesto, lebo SDSS nechce byť tým článkom, ktorý prvý naruší jednotu SDK. Chceme o tom hovoriť aj s partnermi." Halmešov predpoklad však je, že do jari budúceho roka budú v klube SDK "také procesy, že bude iná situácia". Poslanec SOP J. Malchárek k tomu povedal: "Asi preto, že nie som politik, myslím si, že dohody treba plniť. V priebehu celého volebného obdobia by nemalo dôjsť k preskupovaniu v poslaneckých kluboch."
Predseda DS Ján Langoš vyhlásil, že demokrati chcú zabrániť rozpadu klubu SDK. "Urobíme všetko preto, aby sa klub nerozpadol a neopustila ho niektorá z jeho platforiem." Podľa DS jednotlivé platformy klubu SDK si "robia svoju politiku, nadväzujú nejaké rokovania s inými politickými stranami. Chceme vrátiť diskusiu dovnútra klubu, aby sme si otvorene povedali o svojich zámeroch a aby sme sa z médií nedozvedali politické predstavy iných platforiem".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.