Keizom Obučim.
Na štátnom pohrebe sa zúčastnilo 6000 hostí, medzi nimi korunný princ Naruhito s princeznou Masako, Obučiho nástupca Joširo Mori, ako aj americký prezident Bill Clinton. Dvojhodinovú smútočnú ceremóniu sprevádzali prísne bezpečnostné opatrenia. Celé Japonsko si pamiatku premiéra uctilo minútou ticha.
Šesťdesiatdvaročný Obuči zomrel 14. mája, šesť týždňov potom, ako upadol do kómy po záchvate mŕtvice.
Úrady nepovolili preloženie Öcalana
Istanbul (TASR) - Na smrť odsúdený vodca Strany kurdských pracujúcich (PKK) Abdullah Öcalan musí zostať aj napriek zdravotným problémom vo väzení na ostrove Imrali. Ako píše včerajšie vydanie internetových kurdských novín Özgür Politika, turecké úrady zamietli žiadosť Öcalanových právnikov o preloženie ich mandanta do iného väzenia.
Príslušné oddelenie ministerstva spravodlivosti oznámilo, že v prípade potreby môže byť lekárska starostlivosť Öcalanovi poskytnutá aj priamo na ostrove Imrali. Právnici lídra PKK sa chcú obrátiť na Európsky súdny dvor a iné európske inštitúcie.
Öcalan sa podľa svojich obhajcov sťažuje okrem iného na dýchacie problémy a poruchy spánku. Príčinami týchto zdravotných problémov sú zlé vetranie cely s plochou 13 metrov štvorcových, vysoká vlhkosť vzduchu na ostrove v Marmarskom mori a zriedkavé vychádzky.
Öcalan bol vlani odsúdený na smrť za vlastizradu a vraždy civilistov a príslušníkov armády. Turecká vláda teraz čaká na stanovisko Európskeho súdu pre ľudské práva k rozsudku. V Turecku nebol nikto popravený od roku 1984.
Štvrtý atentát Savič neprežil
Banja Luka (TASR) - Bývalý veliteľ bosniansko-srbskej polovojenskej jednotky Panteri a neskôr šéf tamojšej polície Ljubiša Savič sa stal v stredu večer v meste Bijelina obeťou vraždy.
Ako včera oznámila miestna polícia, 42-ročný Savič bol v čase atentátu vo svojom aute a neznámy páchateľ na neho samopalom strieľal z iného automobilu, na ktorom aj ušiel. Savič od roku 1997 prežil tri pokusy o atentát.
Počas bosnianskej vojny v rokoch 1992-95 Savič pôsobil ako veliteľ jednotky Panteri, ktorú sám založil.
Panteri sa na začiatku konfliktu zúčastňovali na etnických čistkách proti bosnianskym Moslimom. Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) Saviča verejne neobžaloval.
V roku 1997 sa Mauser pridal na stranu umiernených bosnianskych Srbov, ktorí obhajovali spoluprácu so Západom, čím si z množstva bývalých spojencov urobil nepriateľov.
V roku 1998 začal pôsobiť ako šéf bosniansko-srbskej polície a osobne sa angažoval vo vyšetrovaní vraždy policajného šéfa - tiež stúpenca umierneného Dodika - v bašte nacionalistov v meste Pale.
Podľa všetkého sa mu podarilo identifikovať a zatknúť vrahov, ktorí boli bosniansko-srbským súdom neskôr za nejasných okolností oslobodení. Podozriví Saviča neskôr zažalovali za používanie tvrdých metód počas vyšetrovacej väzby. Medzinárodná policajná jednotka OSN, ktorá monitoruje miestnu políciu, následne Saviča v septembri 1998 z funkcie odvolala.
Autor: Tokio(TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.