verili, že má aj "krv prečisťujúce účinky" a odstraňuje ľadvinové a žlčové kamene. Tieto posledné indikácie však neboli farmakologicky skúmané a teda ani potvrdené. V súčasnosti sa droga sedmokrásky obyčajnej veľmi málo využíva. Možno tento nezáujem farmaceutov vyplynul aj z toho, že získať väčšie množstvo drogy je ekonomicky neefektívne.
Sedmokráska obyčajná Bellis perennis L.) je vytrvalá rastlina. Oválne až kopijovité listy vytvárajú prízemnú ružicu. Kvety usporiadané v úboroch vyrastajú na priamych stvoloch. Okrajové, jazykovité kvety sú samičie, sú biele, na špičke naružovelé až červené. Žlté, rúrkovité kvety terčíka sú
obojpohlavné.
Nájdeme ju v trávnikoch, na medziach, suchších lúkách a v priekopách, od nížin až po subalpínske pásmo. V pestovaných trávnikoch sa považuje za burinu. Druh je rozšírený na väčšine územia južnej, západnej a strednej Európy. Bola zavlečená aj do severnej Európy, Severnej Ameriky a na Nový Zéland. Kvitne skoro na jar a potom od jesene až do zimy. Za miernejšej zimy boli nájdené kvitnúce rastliny aj pod snehom. Vyšľachtené, plnokveté odrody sú obľúbenou, nenáročnou trvalkou v záhradkách a na balkónoch.
Drogou sú usušené úbory, ktoré sa zbierajú za plného kvitnutia so stopkou dlhou maximálne 1 centimeter. Zbierajú sa ručne, alebo česákmi, podobne ako rumanček kamilkový. Sušíme ich v tieni alebo v sušiarňach pri teplotách do 40 stupňov Celzia.
Kvetná droga obsahuje saponíny, triesloviny, horčiny, sliz, živice, organické kyseliny (octovú, oxalovú, jablčnú, vínnu), flavonoidy, minerálne látky, malé množstvo silice a inulín. Používa sa hlavne pri zápale horných dýchacích ciest alebo v rekonvalescencii po zápale pľúc, pretože uľahčuje odkašlávanie. Má protizápalové účinky predovšetkým na rôzne kožné ochorenia (vredy, vyrážky), priaznivo pôsobí aj na hojenie rán a krvné podliatiny. Droga sedmokrásky sa osvedčila aj pri zmierňovaní menštruačných a klimakterických ťažkostí.
Na uľahčenie odkašlávania sa používa zápar z 1 kávovej lyžičky drogy na šálku vody a pije sa 2 až 3 krát denne. Na obklady pripravíme zápar z 3 lyžičiek drogy na šálku vody.
Toxickosť: neboli zistené žiadne negatívne účinky.
Z jarných, mladých listov sedmokrásky obyčajnej sa v niektorých krajinách pripravujú šalát, prívarok, použivajú nadrobno posekané na dochutenie zeleninových polievok, alebo spestrenie obložených chlebíkov.
Autor: Anna Macková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.