Spracovala Jaroslava GAJDOŠOVÁ
Imunitný systém chráni človeka pred cudzorodými látkami. Ide o zložitý komplex pochodov, medzi ktoré patrí i tvorba protilátok. Ich úlohou je zneškodniť každého "votrelca", teda antigény vyvolávajúce zápalové reakcie. Tieto imunologické reakcie sú pre organizmus teoreticky prospešné, niekedy však môžu byť i negatívne - je tomu tak v prípade alergií. Ide o situácie, kedy náš imunitný systém stráca mandát obrany a svoju reakciu preženie. Reaguje na látky, ktoré sú neinfekčné a neškodné neškodné tak, akoby to boli "infekční votrelci". Takéto reakcie sú označované ako precitlivenosť (hypersenzitivita) alebo alergia.
Slovo alergia pochádza z gréckeho "allos ergeiá", čo znamená reagovať inak, neprimerane, neadekvátne na bežný podnet. Alergické reakcie nemajú jednotnú podobu. Objavujú sa náhle na rôznych miestach tela, v rôznych orgánoch a systémoch, v rozličných podobách a s rôznou intenzitou. Antigén, ktorý je zodpovedný za ich vyvolanie sa nazýva alergén.
Alergény môžu byť rastlinného i živočíšneho pôvodu, jedným z najčastejších alergénov rastlinného pôvodu je peľ. Peľové zrniečka sú zrakom neviditeľné a pre každý rastlinný druh je charakteristický iný tvar. Majú veľmi rôznorodé tvary, môžu byť hladké, alebo mať na povrchu ostne či zárezy, nepravidelné priehlbiny a výstupky. Najčastejšou príčinou alergie je peľ vetromopelivých rastlín, ktoré sú prenášané častokrát na veľké vzdialenosti. Najväčšie problémy vyvolávajú rôzne byliny a trávy, ktorých obdobie sa teraz iba začína nastalo. Zlatobyľ, palina, ambrózia, ďatelina či skorocel nedajú alergikom spávať až do prvých mrazov.
V našich podmienkach rozlišujeme v rámci peľovej sezóny tri hlavné obdobia: jarné (dominantný je peľ drevín), letné (s prevahou peľov tráv) a jesenné obdobie, v ktorom sú hlavnými alergénmi pele vysoko bylinných burín. Alergici to teda nemajú ľahké a viacerí z nich sa iba ťažko vyrovnávajú s faktom, že alergia nie je prechodné ochorenie, ale geneticky podmienený stav zmenenej reaktivity, teda že s chorobou budú bojovať navždy. Alergik sa síce nikdy celkom nevylieči, no medicína pomáha alergikom zmierňovať ich problémy. Liečbu nie je vhodné podceniť a zanedbať, viaceré štúdie dokázali, že neliečená rintída či ekzém, vedie až v dvadsiatich piatich percentách prípadov k vývoju astmy...
Ešte donedávna vyvolávali lieky pre alergikov ospalosť a útlm. Pacient počas "svojej sezóny" nemohol plnohodnotne pracovať, ani vychutnávať príjemné šteklenie slniečka. Dynamický vývoj medicíny sa ale podpísal pod posun v liečbe tohto ochorenia.
Výber celkových i lokálnych preparátov je veľmi široký.
Pacienti, ktorých sužujú alergie môžu, samozrejme po odporučení odborného lekára, kombinovať vakcináciu s liekmi a doplnkovou liečbou. Každý alergik má prístup k inhalačným protizápalovým farmakám i lokálnym antihistaminikám. Tie sa aplikujú priamo na postihnuté miesta. Moderné antialergiká zasahujú priamo do procesu alergickej reakcie - na miesto jej prejavu - a prinášajú takmer okamžite symptomatickú úľavu. Jednou z účinných látok je napríklad levokabastín. Prípravky s jeho obsahom majú hneď dve výhody - dajú sa aplikovať naraz do očí i nosa a môžu sa užívať bez vekového ohraničenia.
Autor: Ko
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.