Otázka:
Kúpil som prednedávnom nové osobné motorové vozidlo pomerne luxusnej značky. Doma sme už mali ojazdený Favorit a v snahe urobiť manželke radosť som súhlasil s tým, aby ona s novým autom chodila do práce, lebo sa chcela pred kolegami s krásnym nablýskaným tátošom predviesť. Nevadilo mi, že ja som naďalej jazdil na starom Favorite, naopak, s úprimnou radosťou som nenápadne pozoroval nadšenie manželky z novej limuzíny. Po nejakom čase sa však stalo, že som potreboval ísť na služobnú cestu do vzdialenejšieho mesta, preto som ju požiadal, aby mi dala od nového auta kľúče a doklady. Na moje prekvapenie kľúče i doklady mi vydať odmietla, pretože podľa nej som jej nové vozidlo daroval a ja mám svoj obľúbený Favorit, nech si jazdím na ňom. Auto potom kamsi odstavila, kľúče od neho skrýva a vznikol medzi nami taký konflikt, že sme na pokraji rozvodu. Čo v takých prípadoch, mám to dať na súd, alebo ako dosiahnuť, aby som sa aj ja mohol na novom aute trochu povoziť? Čo sa stane, ak sa do svojho auta jednoducho vlámem a zoberiem si ho spôsobom, ako to robia zlodeji áut?
Zn.: Neprajná manželka a spoločné auto
Odpoveď: Je nesporné, že motorové vozidlo, ktoré ste kúpili zo svojho zárobku, patrí do vášho bezpodielového spoluvlastníctva s manželkou, bez ohľadu na to, či manželka do jeho kúpy prispela nejakou finančnou čiastkou. Právo užívať veci, ktoré sú v bezpodielovom spoluvlastníctve, prislúcha obom manželom. Títo sa môžu dohodnúť na určitom spôsobe užívania, ak sa o spôsobe a rozsahu užívania spoločnej veci nedohodnú, rozhodne na návrh niektorého z manželov súd. Takéto právo patrí každému z manželov počas trvania manželstva. Toto právo však zostáva manželom zachované aj po zániku ich manželstva, pokiaľ nedošlo k vyporiadaniu bezpodielového spoluvlastníctva.
Vo vašom konkrétnom prípade máte dve možnosti: Buď sa budete naďalej tešiť z toho, ako ste manželke umožnili predvádzať sa v novej limuzíne a vy budete naďalej jazdiť v starom Favorite, hoci aj na služobné cesty na opačný koniec Slovenska, alebo podáte na súd žalobu o určenie spôsobu užívania veci patriacej do bezpodielového spoluvlastníctva manželov. Súd potom môže rozhodnúť napr. tak, že určí, že jeden z manželov bude spoločné motorové vozidlo užívať každý párny týždeň a druhý každý nepárny týždeň. V rozsudku súd ďalej určí začiatok užívania povedzme vždy na 6. hodinu rannú každý pondelok.
Či sa máte alebo nemáte do vlastného vozidla vlámať, alebo iným spôsobom dosiahnuť spoludisponovanie ním, ponechávame na vašu úvahu. Trestného činu ani iného porušenia zákona sa tým rozhodne nedopustíte, ale nebude to zrejme najlepšie riešenie na vyriešenie vášho rodinného konfliktu.
Odkazy:
Zn.: Vydedenie nepodareného syna
Vydediť syna môžete len z dôvodov taxatívne vypočítaných v § 469a ods. 1 Občianskeho zákonníka. Neposkytnutie pomoci v chorobe, v starobe, alebo v iných závažných prípadoch je nepochybne jedným z takýchto dôvodov. Na strane poručiteľa však musí byť daná jednak potrebnosť takej pomoci a jednak objektívna možnosť toho, kto bol poručiteľom vydedený, potrebnú pomoc poručiteľovi poskytnúť. Tento dôvod nebude daný, ak poručiteľ zásadne odmietol prijať akúkoľvek pomoc zo strany vydedeného dediča. Dôvod vydedenia sa musí uviesť v listine o vydedení. Dedičský podiel vydedeného potomka nadobúdajú rovnakým dielom jeho deti, pokiaľ však poručiteľ v listine o vydedení výslovne neurčil, že dôsledky vydedenia sa vzťahujú aj na tieto deti.
Autor: Pavol KISS
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.