niektorých hlások. Výsledky sa už dostavili a to aj u hlások l, ľ, s ktorými mali problémy nielen prváčikovia, ale aj ich oteckovia. V tejto časti vám dáme návod na tréning správnej výslovnosti "dž".
Sykavky dz, dž sa vyskytujú zriedkavejšie. Porušená výslovnosť sa upravuje vyvodením zo sykaviek -z, -ž, a tichého, rýchlo vysloveného d. Spoluhláska dž je párová znelá spoluhláska k spoluhláske "č". Artikulácia sa okrem znenia hlasu zhoduje s artikuláciou č.
Pri nácviku spoluhlásky "dž" vychádzame z pomocnej hlásky č a pridaním znenia hlasu sa objaví hláska "dž". Nacvičujeme ju pomocou hmatu, (a to tak, že dieťa dá jednu ruku rodičovi pod bradu a druhú pod svoju bradu) č - dž. Potom ju precvičujeme v slabikách: džu, džo, dža, dže, dži, udžu, odžo, adža, edže, idži.
Precvičovanie v slovách: džús, džungľa, džavot, džem, sádže, hádže, džbán.
Precvičovanie vo vetách: Blažena pije džús. Deti džavocú. Eva hádže Miškovi loptu. Janko nesie džbán vody.
Precvičovanie v básničke:
Džem -Hádžem, hádžeš, hádže,
mama buchty sádže.
Dáva na ne sladký džem,
ja ich ešte posypem.
Precvičovanie (prehlbovanie) spoluhlásky v Šlabikári pre 1. ročník a v Čítanke pre ten-ktorý ročník. Musíme dbať, aby sme dieťa pri precvičovaní príliš nevyčerpali, čo je veľmi dôležité. Pritom nesmieme byť na dieťa nervózni, pretože len kľudná práca dosahuje dobré výsledky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.