paláca, kde je v súčasnosti Krajský súd nechcelo, na nové priestory na okraji Prešova si už zvykli. Od presťahovania však trápi vedenie školy, rodičov i žiakov iný problém.
Premávka na Košickej ulici je hlavne v ranných hodinách hustá a hoci je v tomto úseku predpísaná šesťdesiatka, málokto ju dodržuje. Žiaci však musia ku škole prejsť cestu. "V tejto situácii je jediným vhodným zabezpečením bezpečnosti semafor. Je to akoby zázrak, že sa tu ešte nestalo nešťastie. Hoci, v januári nám tu zrazil vodič osobného auta žiačku Martinu Oravcovú. Chvalabohu to nebolo vážne. Máme, ale čakať, kým nejaký žiak na prechode zomrie?" pýtal sa riaditeľ Pavol Hermanovský.
Riaditeľ školy ešte v deň spomínanej nehody informoval o nedostatočnom zabezpečení ochrany žiakov na Košickej ceste Okresný dopravný inšpektorát v Prešove, tiež odbor dopravy a cestného hospodárstva Krajského úradu v Prešove, ako aj Slovenskú správu ciest v Košiciach a Mestský úrad v Prešove. Ako nám povedal: "Následne sa zástupcovia týchto inštitúcií stretli najmenej trikrát, pričom raz ich vyzvala aj rada rodičov."
Hoci uznali potrebu svetelného signalizačného zariadenia na zabezpečenie bezpečnosti v úseku školy, problém je niekde inde. Nevedia sa dohodnúť, kto zabezpečí inštaláciu semaforu, presnejšie povedané, kto ho zaplatí. Ako nám riaditeľ Hermanovský povedal, predseda rady rodičov Marián Seman bol s týmto problémom priamo za ministrom dopravy, pôšt a telekomunikácií (MDPaT). Jozef Macejko sa jednoznačne vyjadril, že inštalovanie je v kompetencii mesta."
Vedenie školy mesto aj oslovilo. Na to v písomnej odpovedi im bolo oznámené, že vyhláška 35/1984 v § 8 odstavci 7 hovorí o tom, že Dopravné značky a zariadenia s výnimkou svetelných signalizačných zariadení slúžiacich na riadenie dopravy zriaďujú a udržujú správcovia komunikácii. Podľa vyhlášky má teda semafor zriadiť mesto, ale zákon číslo 315/96 o premávke na pozemných komunikáciách v § 61 odstavci 7 hovorí, že Svetelné signalizačné zariadenia zriaďuje a udržiava správca cesty, ktorým je v prípade štátnej cesty, akou je aj tá pri škole, Slovenská správa ciest (SSC). V závere listu Peter Smolko ( kto je to? ) uvádza, že nakoľko zákon má vyššiu právnu účinnosť ako vyhláška, zriadiť semafor je povinnosťou Slovenskej správy ciest.
Obdobnú žiadosť teda riaditeľstvo poslalo na SSC. Riaditeľ Miroslav Novák odpovedal listom z ktorého vyplýva, že svetelné signalizačné zariadenia budú v budúcnosti súčasťou ciest, ale len mimo zastavaného, alebo na tento účel určeného územia. "V konkrétnom prípade je preto potrebné postupovať podľa ustanovení § 8, odstavca 3 a 5, vyhlášky číslo 35/84, k cestnému zákonu číslo 55/84, z ktorých je zrejmé, že zariadenia pre zabezpečenie a zaistenie priechodov pre chodcov sú súčasťou miestnej komunikácie," uzavrel vo svojom liste riaditeľ SSC.
Rodičia školy na základe tejto situácie pripravili na konci mája petíciu, ktorú poslali na MDPaT SR, tiež Mestskému zastupiteľstvu v Prešove a primátorovi Prešova, ale aj na Krajský úrad v Prešove. V petícii stojí, že na riešenie situácie upozorňovali už pred sťahovaním školy. Napísali tiež o nehode, ktorá sa na prechode stala, o neprekonaní rozporu názorov na výklad cestného zákona - teda kto je vlastne povinný zabezpečiť svetelnú signalizáciu. Podpísaný triedny dôverníci v mene rodičov 590 žiakov žiadajú o okamžité namontovanie svetelnej signalizácie na prechode ku škole.
Oslovili, sme preto aj vedúceho odboru výstavby a dopravy Mestského úradu v Prešove Mariána Karabinoša. Ten nám potvrdil, že si stoja za tým čo v liste riaditeľovi napísali. "Robíme svetelné signalizačné zariadenia po meste bežne. V rámci toho čo máme. Ale to nie je lacný špás. Kdesi musí urobiť niečo aj niekto druhý. Pracovník ktorý tu teraz nie je, skúsi osloviť priamo ministerstvo vnútra, uvidíme čo povedia," skonštatoval vedúci a vysvetlil, že určité zabezpečovacie zariadenia tam sú. Je tam predpísaná šesťdesiatka a dopravná značka pozor chodci. "Taká stavba stojí tristo, štyristo, či päťsto tisíc. Mala by tu byť nejaká vôľa aj zo strany SSC. Predsa tiež disponujú peniazmi. Zlé je to, že zákon si vysvetlí každý ináč," uzavrel Karabinoš.
A čo na tieto slová hovorí riaditeľ SSC Miroslav Novák? Vysvetlil, že zákon má síce vyššiu právnu účinnosť ako vyhláška, ale "Zákon 315 nemá vykonávací predpis. Mimochodom aj ministerstvo dopravy zaujalo také stanovisko ako my," povedal riaditeľ SCS s tým, že sa budú naďalej držať svojho výkladu zákona.
Mesto teda semafory nepostaví, SSC-čka takisto nie. Možno sa dohodnú až po tom, keď dôjde k tragédii.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.