veľké 'haló'. Vtip je v tom, že napriek medializácii problému sa dosiaľ na veci nič nezmenilo," skonštatoval pre PODTATRANSKÝ KORZÁR vedúci odboru školstva Okresného úradu v Poprade Milan Antaš a dodal, že rozdiel medzi bežnými výdavkami na jedného žiaka v Prešovskom kraji a Bratislavskom kraji predstavuje v tomto školskom roku približne dvetisíc korún v prospech hlavného mesta.
Ešte markantnejšie a navyše aj prekvapujúcejšie je to v oblasti platieb za energie a nájomné, kde je rozdiel viac ako dvojnásobný. Okrem toho, líšia sa napríklad aj mzdy pedagógov. Rozdiel medzi tou, ktorú dostáva učiteľ v Prešovskom a napríklad v Trnavskom kraji, kde je priemerný plat pedagogických pracovníkov v rámci Slovenska najvyšší, je viac ako tisíc korún. Na tieto odlišnosti začínajú poukazovať pracovníci rezortu aj preto, že Ministerstvo školstva SR v súčasnosti pripravuje návrh zákona o financovaní škôl.
Ako ďalej uviedol vedúci odboru školstva OÚ v Poprade, napriek tomu, že vláda odsúhlasila štvorpercentný nárast miezd k prvému septembru tohto roku, požiadavky pedagogických pracovníkov uspokojené neboli. "Pri úprave platov sa zabudlo na infláciu. Štvorpercentný nárast nedosahuje ani úroveň valorizácie. Pritom, vlani nedošlo k valorizácii vôbec. Spomenutých 450 korún je vlastne len kompenzáciou za zvýšenie vyučovacej povinnosti o jednu hodinu. Navyše, platy učiteľov sa pohybujú pod celoštátnym priemerom a u nepedagogických pracovníkov dokonca len o málo prevyšujú zákonom stanovenú minimálnu mzdu," povedal.
Ďalším problémom v rezorte školstva je vlani avizovaná potreba zníženia stavu pedagogických i nepedagogických pracovníkov. Malo sa tak stať k prvému januáru 2000. Normatívy však na jednotlivé okresy dorazili až v máji. "Kým ich uvedieme do života, kým vyprší trojmesačná výpovedná lehota, vyčerpajú sa všetky dovolenky a vyplatia sa niekoľkomesačné odstupné, prinesie to len minimálne úspory. Jednoznačne je to dôsledkom toho, keď sa nejaké rozhodnutie prijme bez predchádzajúcej analýzy," skonštatoval Milan Antaš.
Nedostatok peňazí v rezorte školstva sa však neprejavuje len na výške platov učiteľov, ale aj absencii financií potrebných na údržbu ktorých sa nejaká korunka vždy nájde. Úplne chýbajú peniaze na základnú údržbu, revízne i porevízne opravy. "Nejde len o veľké veci, ale aj doslova o maličkosti. Veď nemáme ani na nákup základných čistiacich prostriedkov. Pred pár týždňami sme dokonca zorganizovali cestu na trhy do poľského Zakopaného, kde sme nakúpili lacnejšie saponáty za vlastné peniaze. Musím tiež pripomenúť, že hrubú mzdu mám len niečo vyše päťtisíc korún," povedala upratovačka z jednej základnej školy v Poprade, ktorá nám odmietla prezradiť svoju totožnosť zo strachu pred možnými následkami. Tento príklad patrí medzi tie bizarnejšie. Obyčajne sa upratovanie a údržba predškolských a školských zariadení robí vo finančnej réžii rodičov, prípadne podnikateľských subjektov majúcich záujem o takúto formu sponzoringu.
"Napriek zložitej situácii naši pracovníci robia viac metodických podujatí a vedomostných súťaží ako po minulé roky. Lenže to nie je dôsledkom stavania aktivity na báze odmien, ale na základe osobného entuziazmu. V týchto aktivitách sme vysoko nad celoslovenským priemerom. Nevieme však, dokedy v tom vydržíme," skonštatoval na záver Antaš.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.