obytných blokov a správcov budov rôzneho druhu v čoraz väčšom rozsahu 'zamestnávajú' novodobí umelci - sprejeri.
"Pokiaľ sa týka podtatranskej metropoly, so sprejermi máme do činenia už siedmy alebo ôsmy rok. Počet mladých, ktorí začínajú holdovať tomuto novodobému 'umeniu', sa povážlivo rozrastá a pribúda počet sťažností občanov a organizácií na túto nežiadúcu sebarealizáciu mládeže. Naše poznatky sú také, že v najväčšej miere poškodzujú fasády budov, ktoré sú v majetku právnických osôb a v majetku mesta. Ide o budovy, časti fasád domov, rohy rôznych stavieb, ktoré sú menej osvetlené a kde sa v menšej miere pohybujú chodci. Čo je najhoršie, v tomto roku sprejeri vtrhli už aj do centra mesta, na zrekonštruované a vynovené Námestie sv. Egídia," uviedol pre PODTATRANSKÝ KORZÁR náčelník Mestskej polície v Poprade Štefan Kolcún.
Z ďalších informácií vyplynulo, že 'čarbokresličov' je ťažké odhaliť, pretože pracujú väčšinou v neskorých večerných a nočných hodinách. Do akcie idú spravidla vo dvojiciach alebo trojiciach, pričom jeden maľuje a ostatní strážia.
"Môj osobný názor je taký, že takéto počínanie mladých nemožno považovať za normálne. Je to čosi, ako keby niekto prišiel do dvora domu ich rodičov alebo do bytu a začal im sprejovať steny. Je to porovnateľné nenormálne počínanie. Vedome tak inému spôsobujú škodu na majetku. Nakoniec, aj zákon to jasne definuje," dodal náčelník a hneď ho aj pohotovo odcitoval: "V paragrafe 50 zákona číslo 372/1990 sa priestupku proti majetku dopustí ten, kto úmyselne spôsobí škodu krádežou, spreneverou, podvodom, zničením a poškodením veci. O priestupkoch však ide iba do tej miery, keď škoda nepresiahne dvojnásobok najnižšej mesačnej mzdy ustanovenej všeobecne záväzným právnym predpisom alebo sa o takéto konanie pokúsi. Ak svojim konaním spôsobí škodu vyššiu, posudzuje sa to podľa iných zákonných ustanovení. Za takýto priestupok môže byť páchateľ stíhaný pokutou až do výšky desaťtisíc korún."
Mestských policajtov veľmi hnevá, že sprejeri sa pustili už aj do vynoveného námestia sv. Egídia. V poslednom období sa im podarilo prichytiť viacerých priamo pri čine. Na veľké prekvapenie však zistili, že historický klenot podtatranskej metropoly načali nie domáci čarbokresliči, ale sprejeri zo susedného Poľska.
"Máme také poznatky, že práve od našich severných susedov sa táto nežiadúca móda dostala do Popradu. Sprejovanie je totiž v Poľsku v súčasností rozšírené ako mor," skonštatoval ďalej Kolcún.
Mestská polícia v Poprade preto prijala v týchto dňoch viaceré opatrenia na zamedzenie rozširovania takéhoto druhu nežiadúceho umenia. V prvom rade vo väčšom rozsahu použijú videotechniku na identifikáciu páchateľov zo skrytých miest. Policajti budú mať častejšie pri sebe ďalekohľady, pripravuje sa spustenie monitorovacieho kamerového systému na odhaľovanie páchateľov, ktorý veľmi dobre poslúži najmä v nočných hodinách. Zdá sa teda, že 'čarbokresličom' v podtatranskej metropole začína vážnejšie prihárať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.