školách, sme vás už v našom denníku informovali. Ako pomôcka mu mal poslúžiť kufrík plný vzoriek drog a omamných látok. Samozrejme, nedávali si za cieľ ich distribúciu, ale len oboznámenie študentov s problematikou, ako aj varovať pred možnými následkami užívania týchto látok.
Hoci bol na túto alternatívu pripravený, aj tak ho prekvapila skutočnosť, že 'násťročná' mládež vie o drogách možno viac ako ten, kto o nich prednáša. "Keď som rozbalil policajný kufrík so vzorkami u nás dostupných drog, oslovil ma jeden zo študentov: Za pätnásť minút vám zoženiem ktorúkoľvek z týchto látok.' Šokoval ma svojim sebavedomím vyhlásením.
Pri debate s pedagógmi som zistil ďalšie prekvapujúce skutočnosti. Tlmočili mi napríklad výzvu jedného zo žiakov, ktorý oznámil, že ak mu učiteľ dá 1 500 korún, kúpi mu za ne akúkoľvek drogu," skonštatoval ďalej Peter Ondruško, podľa ktorého pre študentov stredných škôl, prakticky bez ohľadu na druh, či zameranie štúdia, nie je absolútne problémom pozháňať si drogu.
My sme sa tiež zaujímali, aké boli reakcie žiakov, keď im prednášali o veciach, ktoré sú im, napriek tomu, že to šokuje strednú i staršiu generáciu, bežne známe. "Väčšinou sa tvárili, že ich to zaujíma. Akoby sa o veci chceli dozvedieť čo najviac. A možno sa len hrali a chceli zistiť, koľko toho vie o drogách polícia," povedal ďalej a dodal, že najväčší úspech u študentov mali vizuálne príťažlivé obrázky s Extázou.
O tom, že dnešná mládež vie o drogách viac, ako sa môže zdať, svedčí aj prieskum, ktorý v Kežmarku predčasom robil pedagóg Ivan Paška u štvrtákov a ôsmakov miestnych základných škôl. Napriek tomu, že drogy sú v Kežmarskom okrese menej rozšírené ako požívanie iných návykových látok, 13,3 percenta chlapcov a 7,4 percent opýtaných dievčat priznali, že s nimi už prišli do styku a že ich aspoň raz vyskúšali. Ešte vyššie percento je tých, ktorí ich síce ešte nevyskúšali, ale dokážu ich zohnať. Spomedzi oslovených štvrtákov to bolo spolu 10,4 percenta desaťročných detí. Ešte vyššie čísla ukázala anketa u ôsmakov. Až 22,6 percenta u chlapcov a priam neskutočných 47,9 percenta u dievčat deklarovalo, že vie kde sa dajú zohnať drogy.
Z uvedeného jednoznačne vyplýva, že informovanie mládeže o tom, ako ktorá droga vyzerá, aby ju v prípade ponuky mohla odmietnuť, je síce potrebné, ale oveľa efektívnejšie by bolo vytváranie priestoru na voľnočasové aktivity. Tu je však kameň úrazu. Táto činnosť je nielen časovo, ale aj finančne náročnejšia a peňazí niet. Problém teda zostáva otvorený a je o to pálčivejší, čím viac sa blíži týždeň boja proti drogám, ktorý si verejnosť pripomína vždy koncom júna.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.