Čo nezmohol štát, na to sa podujíma mesto?
Humenné - Na včerajšom zasadaní Mestskej rady (MsR) v Humennom jej členovia prerokovali aj koncepciu riešenia rómskej otázky v meste, ktorú vypracovala komisia zriadená na podnet primátora. Koncepciu predložil predseda komisie, zástupca primátora Jaroslav Suchý. Porozprávali sme sa s ním na túto tému.
- Vychádzali sme z celkovej situácie v meste. Podľa štatistík, ktoré sú však reálne iba do určitej miery, sa Humenné počtom Rómov zaraďuje na druhé miesto za Spišskú Novú Ves. Sami čakáme na najbližšie sčítanie ľudu, ktoré by malo preukázať stav, aký v tejto oblasti je. Hoci ani to nemusí byť smerodajné, pretože pri poslednom sčítaní sa drvivá časť Rómov v našom meste prihlásila k slovenskej národnosti. Prejavuje sa to aj pri štatistikách o nezamestnanosti. Vieme, že nezamestnanosť medzi Rómami v našom meste je veľká, ale vyjadriť ju nejakým percentom je z uvedeného dôvodu veľmi ťažké.
Samotní Rómovia a zástupcovia rómskych organizácií, ktorí sú členmi aj našej komisie, prišli s iniciatívou, že túto záležitosť treba dať do poriadku. Záujem o jej riešenie má primátor mesta a dožadujú sa toho aj samotní občania. Preto základnou úlohou našej komisie bolo vypracovanie spomínanej koncepcie.
Nazdávate sa, že vám sa podarí to, čo sa nepodarilo štátu za niekoľko desaťročí?
- Rómov musíme brať takých, akí sú. Musíme s nimi spolupracovať, pretože ak ich budeme od seba odstrkovať, mesto tým nič nezíska.
Na čo ste kládli dôraz pri vypracovaní koncepcie riešenia rómskej otázky v meste?
- Tento materiál sa skladá z dvoch častí. V prvej je zhodnotená reálna situácia v meste a v druhej je súbor opatrení na realizáciu do roku 2000, kde sú zadané konkrétne úlohy rôznym oddeleniam mestského úradu a primátorovi. Časť týchto úloh sa už riešila. Napríklad pomoc pri čistení rómskej osady Podskalka, kde boli minimálne 30-ročné skládky odpadu. Boli organizované brigády Rómov, ktorí sami vykonávali čistenie, a odvoz zabezpečili Technické služby mesta. Samozrejme, akciu ešte treba dokončiť.
Ďalej bola rómskymi zástupcami v komisii spracovaná takzvaná domová kniha o prehľade Rómov žijúcich na Podskalke, pretože v tomto smere je tam situácia katastroficky neprehľadná. Vypracovaním tejto domovej knihy a zakúpením pozemkov na Podskalke sa mesto snaží zamedziť prílevu Rómov z iných miest a obcí do Humenného. Niečo sa už urobilo v oblastí zdravia rómskeho obyvateľstva, ktorého stav ovplyvňuje aj nízka úroveň vzdelania a hygieny. Potrebné sú rôzne preventívne aktivity. Mestská polícia robí špeciálne besedy so zameraním na problém drogovej závislosti a zabezpečenie preventívnych školení v oblasti plánovaného rodičovstva a sexuálnej výchovy by malo prebiehať v spolupráci s vedením Nemocnice s poliklinikou.
Dá sa predpokladať, že rómska problematika v Humennom je značne zložitá. Nedochádza ku konfliktom medzi Rómami a väčšinovým obyvateľstvom?
- V materiáli konštatujeme, že na území mesta nie sú organizované skupiny skínov a nedochádza k evidentnému podnecovaniu rasovej nenávisti. Vyskytli sa však prípady neobslúženia Rómov v reštauračných zariadeniach. Ich riešením sa v spolupráci s Mestskou políciou zaoberal Mestský úrad, pretože nie vždy prvotnou príčinou konfliktu bol vedúci reštauračného zariadenia. Nenaliatie bolo častokrát oprávnené. Rómski zástupcovia v našej komisii si uvedomujú, že spôsob života Rómov je taký, že vlastne vyvoláva intoleranciu väčšinového obyvateľstva. Preto musia preberať spoluzodpovednosť za tento stav a podieľať sa na vylepšovaní rómskeho 'imidžu'.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.