poverilo ministerstvo a. s. Transpetrol nákupom akcií VSŽ, pričom nikdy nekonalo svojvoľne, ale po dohode, alebo na základe výzvy. Uvádza sa to v reakcii ministra hospodárstva Ľubomíra Haracha na informácie v médiách o nevýhodnom nákupe akcií VSŽ podnikmi pod vplyvom štátu. Stanovisko MH agentúre SITA poskytol hovorca ministra Peter Benčurik.
Transpetrol pri nákupe akcií postupoval štandardným spôsobom v súlade s pokynmi MH a Ministerstva pre správu a privatizáciu národného majetku. Minister hospodárstva zaviazal generálneho riaditeľa Transpetrolu konzultovať každý individuálny nákup akcií VSŽ. V prípade kúpy akcií od Poštovej banky uzatvoril Transpetrol komisionársku zmluvu s Credit Lyonnais, pričom minister stanovil horná hranicu pre cenu 200 Sk za akciu. Keďže Transpetrol nadobudol pochybnosti o danej operácii, informoval ministra hospodárstva, zrealizovaný obchod nepotvrdil a zmluvu s Credit Lyonnais vypovedal. Stanovisko MH SR upozorňuje na nezodpovedanú otázku, prečo a so súhlasom koho Poštová banka, hoci ovládaná štátnymi akcionármi, predávala akcie VSŽ pred valným zhromaždením.
Ďalší nákup akcií VSŽ riadila ministerka pre správu a privatizáciu národného majetku. Priemerná cena, za ktorú kúpil akcie Transpetrol, bola 209,08 Sk za kus. Následne cena akcií začala rásť, pričom Transpetrol zaznamenal snahy akcionárov predať akcie za cenu od 300 do 350 Sk. Akcie VSŽ si Transpetrol neponechá, ale bude sa snažiť o ich najefektívnejší odpredaj. Nie je vylúčená ani prípadná kompenzácia zo strany amerického investora, uzatvára stanovisko.
Podľa tvrdení niektorých médií minister Harach vydal pri nákupe akcií VSŽ rozhodnutia, ktorými poškodil štát. Minister mal ohraničiť maximálnu nákupnú cenu akcií na úrovni 500 Sk v čase, keď súkromné spoločnosti skupovali akcie VSŽ na kapitálovom trhu po 85 až 100 Sk. Keby Ľ. Harach vydal pokyn na nákup akcií skôr, štát by za jednu akciu zaplatil najviac 130 Sk.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.